21 МАЙ – НAЙ – ПРАЗНИЧНИЯТ ДЕН В ГРАД ЕЛЕНА

Дата на публикуване: 21.05.2016 12:05
Днес, в денят, в който Православната църква чества Св. равноапостолни Константин и Елена, празник празнува нашият възрожденски град, носещ името на Св. Елена. Празник, чакан с  трепет и изпълнен с настроение и много веселие.

Началото на един от най-чаканите дни в годината бе дадено с камбанен звън, когато в храм Успение на Пресвета Богородица в 9 ч. започна Св. Литургия, отслужена от протойерей Милен Петров в съслужение с протойерей Валентин Георгиев. На службата присъстваха много миряни, сред които и градоначалникът инж. Дилян Млъзев, председателя на Общински съвет гр. Елена Стоян Златев, както и гости на Община Елена.

След Светата Литургия празникът се пренесе в двора на музеен комплекс „Даскалоливница“, където бе отслужен водосвет, в края на който за първи път се проведе ритуал по освещаване знамената на Република България, Община Елена и Европейския съюз. Гости на тържественото честване бяха г-н Димитър Главчев, заместник-председател на 43-тото Народно събрание, народни представители, Областния управител проф. Пенчо Пенчев, кметове, председатели на общински съвети, общински съветници и почетни граждани.
Пред събралите се хора слово за празника произнесе кметът на община Елена инж. Млъзев, в което се казва:
„Тържественият камбанен звън за поредна година отекна над любимия ни град и ни събра тук, на това свято за всеки еленчанин и българин място – двора на Даскалоливницата, на поредния празник, очаква от стари и млади, от местни и гости.
Всяка година на този ден изпитваме чувство на основателна гордост, че сме еленчани; прекланяме се пред несломимия дух на нашите предци, завещали ни възрожденския огън, който днес гори в сърцата на техните потомци. Завидно е да си роден в Елена, да носиш в сърцето си силуета на балкана, да вървиш наяве и насън по калдъръмените улички, които те водят към достолепното минало, но само това не е достатъчно. И ние, скъпи съграждани, ежедневно доказваме, че сме научили уроците по родолюбие от предците си и уверено гради настояще, с което един ден ще се гордеят нашите наследници.
Безспорно е – от ден на ден, от година на година, градът ни става все по-чист, по-уреден и привлекателен. Това, както и ежегодно обогатяващият се календар на събитията, довеждат тук все повече гости, които говорят за града ни с респект и уважение. Не само заради обновените сгради, стадиони и детски площадки, но и заради поводите, които ни дават децата и младежите, поели първа глътка въздух тук, закърмени със синовна обич и признателност към Елена и еленския край. Те ни радват с талантите си, с постиженията си във всички области тук и в различни точки у нас и по света.
Във времената, когато светът се променя, България и нашият град не могат да останат изолирани от тези процеси. Това налага да се научим да бъдем толерантни към хората около нас, да уважаваме различните мнения и характери, да живеем заедно и да се радваме на успехите, които постигаме, защото удовлетворението и радостта от тях са за всички ни. Нека това да ни сплотява; нека бъдем единни, по-добри един към друг. Нека да празнуваме, да се срещаме с усмивка, да споделяме празничното настроение през тези дни. Да бъден заедно не само на днешния свят празник, но и вдругиден на фестивала на модерното изкуство „Пъстър балкански свят“, и в Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост, и на следващите празници.
Да се помолим на Бог и на нашите небесни покровители – Светите равноапостоли Константин и Елена, да ни закрилят и занапред, да ни пазят от бедствия, да ни даряват мир и любов, благоденствие и преуспяване в годините, защото и ние, и особено децата ни, заслужаваме по-добро бъдеще!
Честит и благословен празник!“

Приветствие за празника поднесе и Заместник – председателят на 43-тото Народно събрание   г-н Димитър Главчев.

На празника на града по време на тържествената церемония с почетен знак бяха удостоени и новите почетни граждани, известни личности със заслужен принос за развитието и популяризирането на Елена и Еленския край.

Драган Драганов (посмъртно)
Роден на 5 май 1911 г. в  гр. Елена. Завършва прогимназия и гимназия в Елена, а след това висше образование в Стопанския факултет на Софийския университет. В младежките си години е активен читалищен деятели участник в театрални представления, активист е на организираното туристическо движение в родния си град и в страната. Изключително ценна и полезна е краеведската дейност на Драган Драганов. Проучванията, които прави за големите еленски родове с техните имена, биографии, снимки, са ценен извор и за много други автори, писали за Елена. Наред с това записва народни песни, легенди, стихотворения и особености за живота в Елена, описва околностите автентично и в детайли. На писаното от този достолепен балканджия е определено като „достойно градиво за краеведите“, с голяма полза за историята на родния град.
 
Йордан Василев
 
Роден е на 19.12.1940 г. в гр. Елена. Учи в Еленската гимназия, завършва Институт за начални учители във В. Търново, а по-късно история във Великотърновския университет. Педагогическата му дейност започва в Родопите, където е по разпределение. Завръща се в Елена и работи като учител в Начално училище „Иларион Макариополски“. После преминава на партийна работа - инструктор, секретар и председател на Общински съвет на БСП до 1991г., след което се завръща в сферата на образованието, където се пенсионира през 2000 г. Бил е заместник-кмет на общината в периода 1995-1999 г. Няколко мандата е общински съветник.След пенсиониране продължава да се занимава с обществена дейност. Председател е на Българския антифашистки съюз в Елена, помощник на ветераните от Втората световна война. Познат е на съгражданите си като човек с обективна оценка за обстоятелствата, при когото може да се намери съдействие за решаване на проблем или за помощ.
 
 
Хараламби Попов
Роден е на 23.02.1942 г. в гр. Елена. Средното си образование завършва в Елена, учи Полувисшия институт за музикални кадри, завършва и Академията за музикално и танцово изкуство в Пловдив. Неговият трудов и творчески път е изцяло свързан с музиката и започва от родния му град. Той е директор и преподавател в Детска музикална школа, ръководител на смесен градски хор и градски духов оркестър. Под негово ръководство еленският духов оркестър, в който влизат и професионални музиканти, има сериозни постижения – лауреат на два републикански фестивала и носител на златен медал, смесеният хор е сребърен медалист и също лауреат от национален фестивал. Независимо, че през 1977 г. става диригент на професионален духов оркестър във В. Търново, продължава работата си с духовия оркестър в Елена. Хараламби Попов е удостоен с най-високото отличие на Съюза на музикалните и танцови дейци – „Златна лира“, а през 2006 г. е номиниран за „Кристална лира“ в категория „Диригенти“.
С ЕДНОСТРАНЕН ПЛАКЕТ БЯХА УДОСТОЕНИ
 
Йордан Минчев
 
Роден е през 1938 г. в с. Козаревец, община Лясковец. Образованието и целият му трудов път са свързани със строителството. С негова помощ и съдействие са реализирани много строителни обекти в град Елена и в кметствата – хотелски комплекс „Елена“, водопровода към града от язовир „Йовковци“, промишлени предприятия, бент и развъдник за пъстърва в Костел, параклис в с. Чакали, мост над реката в Долни Марян.
 
Николай Кисьов
 
Роден е на 22.08.1997 година. Започва с джудото в СК „Ипон-87“ едва четиригодишен, а още при първото си представяне е шампион на България за момчета. За девет години активна състезателна дейност, Николай Кисьов от всичките държавни шампионати, балканиади, олимпийски игри, международни и национални турнири винаги е шампион или медалист и няма състезание без медал. С такъв резултат могат да се похвалят малък брой български елитни спортисти. От 2011 година е в националния отбор за юноши младша възраст, юноши старша възраст, младежи и мъже. Зрелостникът от СОУ „Иван Момчилов“ е отличник и знаменосец на училището.
 
 
Красимира Зуркова
 
Родена е на 3 март 1974 г. в гр. Елена. Детските ѝ години минават в родния град, тук учи известно време, а от 10-годишна се премества да живее в София. Още преди завършване на Английската езикова гимназия в столицата печели стипендия в престижен американски университет. Завършва история на изкуството в Принстън, а после право в Харвард. Развива кариера в областта на корпоративното право в Ню Йорк, Чикаго и понастоящем в Лос Анжелис. През 2009 г. започва работа по книгата „Самодива“, търсейки паралелите между българския фолклор и гръцките митове и легенди. Книгата излиза през януари 2015г., благодарение на авторитетното издателство „Харпър Колинс“. В листата на неговите автори влизат прочути имена от литературата като Агата Кристи, Патриша Корнуел и Джеймс Ролинс, но за първи път е публикувана дебютна книга на български автор. За броени дни книгата привлече вниманието на американския читател и е едно от най-препоръчваните заглавия. За еленчани е гордост, че представянето на изданието на книгата на български език ще бъде в Елена по желание на авторката.

След края на официалната част, в Туристическия информационен център беше открита  изложба, озаглавена „Фантазии“ под шапката на 16 Арт пленер, организиран от Фондация АРТ ИДЕИ – ДУХОВНА СВЕТЛИНА, представяща творби на известни български автори.

Малко по-късно в местността „Самуилец“, в края на града бе поставена и осветена паметна плоча на мястото, където преди години е имало черковище, носещо името „Възнесение Христово“. Това събитие е част от благородната инициатива на група родолюбци начело с проф. Панайот Панайотов, Никола Костов, Никола Бакърджиев, Йордан Димитров и др., за възстановяване на старите и забравени черковища в еленския край.

Богатата празничната програма продължава в 16 ч. със забавна програма и торта за децата на град Елена. По-късно, от 17:30 ч. в салона на читалище „Напредък – Елена – 1863“ ще се проведе официалното представяне за България на книгата „Самодива“ от Красимира Зуркова, покорила американския пазар и излязла съвсем наскоро на българския, отпечатана от издателство Егмонт. За 19 ч. е предвидено началото на празничната концертна програма, в която участие ще вземат Дани Милев и Фолклорен ансамбъл Сливен, а от 22:30 започва Европейската нощ на музеите, на която в Елена домакин е Архитектурно-исторически комплекс „Даскалоливница“.

Очакват Ви много приятни мигове и незабравими спомени!

Честит празник!