РОДОВА СРЕЩА НА ПОТОМЦИТЕ НА БРАТЯ РАЕВИ ОТ РУХОВЦИ

Дата на публикуване: 10.08.2017 22:00
Две години след първата си среща потомци от Раевския род от с. Руховци отново се събраха в родното село на своите предци, известни като първите в българската индустриализация. Преди 110 години четиримата братя Раеви – Александър, Стефан, Илия и Никола напускат Руховци, установяват се в Г.Оряховица и започват производство, което след време ще завоюва високи технически позиции на европейско ниво.
 
Потомците от фамилията посветиха срещата си на 140-та годишнина от героичните събития в Еленския край през Освободителната Руско-турска война, Те посетиха мемориалния комплекс „Казашки кръст“, издигнат от Единния казашки съюз в памет на загиналия в сражение край с. Долни Марян трети ескадрон на 13-ти Орденски полк, а също и паметника край Елена на руските войни, паднали в освободителните боеве край града.
 
В събитията от 1877 година активно участие имат и руховчани. Бащата на четиримата братя – Иван Раев участва като драгун/конен стражар/ в местен отряд от доброволци за охрана и поддържане на реда. Този факт оставя в спомените си неговата внучка Йорданка Иванова. Друга негова внучка – Богданка Раева пише, че когато се ражда първият от братята, през 1881г., баща му дава името Александър, в знак на уважение към руския цар.
 
Потомците положиха цветя на гроба на своя прадядо Иван Раев, погребан за своите заслуги в църковния двор, където в негова памет на миналогодишната среща посадиха дръвче. Той бил първият кмет на Руховци след Освобождението. Малката къща, в която се раждат братята и още три сестри е запазена и до днес.
 
За времето между двете срещи родът Раеви се е увеличил с пет наследника. Сред тях е и „парижкото“ бебе на Делян, внук на Илия Раев, което носи името на своя прадядо, от чието рождение потомците отбелязаха 130 години.
 
Техническото предприятие на братя Раеви е първата българска фабрика за пръскачки по закупен патент от Швейцария. След време фирмата се преименува в търговско индустриално дружество „Металургия“ Г. Оряховица за производство и поправка на печки за отопление и готварски печки.
 
„Уникална колекция от това производство днес може да се види в музейната експозиция във Варна на търговската площ на фирма „Прити“ Лясковец. Над 15 модела са подредени заедно с много медали, грамоти, реклами и свидетелства за майсторство, които показват, че в началото на миналия век България е имала индустриално производство, тачено в Париж и Лондон – разказва Мария Грозева от рода  Раеви, която написа и  книга за него. Снимки са запечатали как преди столетие у нас са се зачитали трудът и постигнатото, проявявало се е уважение към можещия и развиващ се собственик и работодател, как майстори и фабриканти заедно са представяли производството си. А надписът „Българино, купувай българското производство“ недвусмислено показва, че тази реклама не е от днес.“
 
Родът Раеви от Руховци има достойни наследници. Само инженерите са 20, някои управляват фирми с водещи позиции у нас и зад граница.
 
На снимката – потомци на братя Раеви