В Елена се учиха да изписват великденски яйца по стара восъчна технология

Дата на публикуване: 14.04.2014 11:50
На Лазаровден големият чардак на родната къща на Иларион Макариополски се превърна в работилница за писане на великденски яйца. Стара восъчна технология от Велинградско, Ихтиманско и Самоковско предизвика интерес сред деца и възрастни, любопитство проявиха и туристите в Елена в съботния ден. Техниката за изписване на яйцата, приложима и при домашни условия, показаха кураторът в Етнографския институт към БАН Светла Ракшиева и директорът на Велинградския музей Георги Куманов. На помощ дойде и велинградчанката Мария Стойкова, която признава, че от 40 години се опитва да предаде традицията от родния си край на еленчанки, но май безуспешно. Тази техника е цяло изкуство, иска се търпение, даже и талант.
Майсторката на писани яйца Светла Ракшиева пояснява, че стремежът е при изписването повърхността на яйцето да се изпълни с повече орнаменти. За украса обикновено се използват християнските символи – кръстът, рибата, също фолклорни мотиви, изображения на лоза, петел, стомна. Хубаво е върху яйцето да има и надписи. Навремето са изписвали инициалите на човека, за когото е предназначено като дар, името на майсторката или годината, в която са отбелязвали Великден.
Около час отнема плътното изписване на едно яйце, споделя етнографката Ракшиева, която прави по 1000 писани яйца на година. Рекордът на велинградските майсторки е далеч над нейния успех – от 3000 до 5000, като започвали да ги изписват от средата на Великденските пости до Велики четвъртък, когато ставало боядисването им. На много места тези жени вече ги няма и с тях е погребана и традицията. Истинско съживяване има във Велинград с автор на проекта и инициатор директора на музея. Той и специалисти от Етнографския институт организират подобни работилници в доста градове с идеята тази техника да намери повече последователи.
За нея са необходими восъчна писалка, свещ и… повече въображение – обяснява Георги Куманов. В писалката се поставя малко чист восък, загрява се на пламъка на свещта, за да се разтопи, и с него се рисува върху яйцето. Изписано, то се потапя за 20 - 30 секунди в оцет, а след това в студената боя. След като изсъхне, восъкът се снема чрез нагряване и почистване с кърпа или салфетка.
Обикновено тези яйца не са за чупене, тъй като сте вложили много старание и обич. Подарете ги на близки и приятели за Великден, препоръчват специалистите.

Източник: в-к "Борба"