Ветераните от ФК „Чумерна“ победиха ветераните от ФК „Вечвой“ с 4:2 в Елена /видео/

Дата на публикуване: 05.05.2014 08:41
Ветераните на ФК „Чумерна“ надиграха ветераните от  ФК „Вечвой“ с 4:2 в традиционна футболна среща част от Майските празници в Елена. Центърът, на Градския стадион в Елена, би кметът на общината инж. Дилян Млъзев, с което бе дадено началото на срещата. Мачът започна равностойно за двата отбора. Първи откриха резултата футболистите на „Вечвой“ след точно попадение на Никола Костов за 0:1. През второто полувреме паднаха останалите 5 гола. „Чумерна“ изравни след точно изпълнена дузпа от Даниел Драгостинов за 1:1, а 2:1 направи резултата Бойко Кирилов. Майсторски изработени трети и четвърти голове за „Чумерна“ вкара Йордан Йорданов, с които на практика реши двубоя. Крайният резултат оформи вратарят на „Вечвой“ Петко Петков, който след попадение от дузпа намали за 4:2. Мачът бе ръководен от съдийска четворка от Велико Търново с главен съдия Пламен Иванов.

ФК „Чумерна“ е основан през 1967 г. под името „Вечвой“ (Елена). През 1978 г. влиза в Северната „Б“ група.  За най-големите успехи на отбора под името „Вечвой“ разказва бившият му вратар Стефан Иванов. „Гумата“ както е известен той, играе за „Вечвой“ от 1973 до 1983 година. Няма да забрави момента, в който „Вечвой“ влиза в „Б“ група след победа над „Ботев“ (Луковит) с 3:0. Пред очите му са още победите над изпадналите от тогавашната „А“ група „Дунав“ (Русе) (1:0) и победата като гост над „Спартак“ (Варна) с гол в 90-та минута (2:1). За кратко отборът на „Вечвой“ заема първото място в класирането в „Б“ групата, си спомня още Стефан Иванов.

Димитър Гиздев, ляво крило за еленския отбор през годините 1976-1981 година, споделя, че най-голям принос за успехите на еленския отбор под имената „Вечвой“ и „Чумерна“ имат ръководствата на клуба. Той си спомня дванадесетото място, което заема еленския отбор в Северната „Б“ група и многобройната публика изпълвала трибуните.

От 1980 г. отборът се нарича „Чумерна“. За най-големите му постижения под това име разказва Драгомир Гайдаров – бивш председател на клуба. „Чумерна“ влиза в обединената „Б“ Професионална футболна група през 1989 г. Играе срещу силния отбор на „Осъм“ (Ловеч), над който печели с 5:2 като домакин. В ловешкия отбор тогава играят имените футболисти като Петър Хубчев и Ферарио Спасов. „Чумерна“ записва победи над „Спартак“ (Варна), „Черно море“ (Варна) и "Добруджа" (Добрич). Футболистът от еленския отбор Стоян Димов става голмайстор в тогавашната обединената „Б“ група.

През сезон 1990/1991 Чумерна постига най-големите си успехи като завършва на 14 място в обединената „Б“ Професионална футболна група и играе в груповата фаза осминафинали за купата на страната.

„Чумерна“ (Елена) играе мачовете си на стадион с капацитет 6 000 зрители. Основните цветове на клуба са червено и бяло.