Потомци на болярина Кършо дойдоха в Елена на четвърта родова среща

Дата на публикуване: 09.06.2014 11:49
Правнучката на Иван Кършовски откри кръгла маса „Патриотични послания от историята”

С делата на участници в завери, съратници на Левски, Ботев и Раковски, с писатели, учители и общественици е оставил своя трайна следа в историята ни Кършовският род от Елена. Над 100 потомци на болярина Кършо от 10-о до 13-о поколение се събраха в събота на четвъртата родова среща, посветена на 175 години от рождението на Иван Попхристов Кършовски и 100 години от неговата смърт и 95 години от смъртта на Антон Кършовски – най-малкия брат от известната еленска фамилия, един от строителите на следосвобожденска България.
Днес сме поканили видни наши историци, с които да поговорим откъде идваме ние и накъде отиваме като народ и какво е мястото на Кършовския род в националната история. Още на първата среща си дадохме сметка, че ние сме на пътя на историята, защото нашите деди са имали куража да запазят българщината, да ни дадат тази свободна красива България, която да пазим. С тези думи еврокомисарят Кристалина Георгиева, правнучка на Иван Кършовски и почетен председател на Инициативния комитет за родовите срещи, откри кръгла маса „Патриотични послания от историята”. Академик Георги Марков оцени високо приноса на Кършовския род по време на Възраждането, в революционната и просветната борба за независимост и оцеляване на народа. Той подчерта, че задължение на съвременниците е да пазят родовата история. Личности, които се раждат и израстват в семейна среда, каквато е на Кършовския род, правят националната история.
За най-бележития представител – революционера, журналиста, учителя и общественика Иван Кършовски, се знае, че е близък другар и съратник на Левски, но неизвестно е, че именно Кършовски видял най-напред лъвското в него и му дал прозвището. За този и други малко известни факти от дружбата между двамата апостоли по време на кръглата маса говори доц. д-р Хараламби Петров, внук на Антон Кършовски, един от най-ревностните изследователи на рода, автор на книгата „Родът Кършовски. Летопис на родолюбието”.
По-късно той откри в къщата музей „Иларион Макариополски” изложба „Иван Кършовски – между пушката и перото”. С помощта на Националната библиотека, Държавния архив във В. Търново, Музея на Възраждането в Елена посетителите имаха възможност да видят оригинални документи, свързани с дейността на Кършовски – дневниците на Панайот-Хитовата и Ботевата чета, разходните книги на тези чети, в които е отбелязан всеки изразходван лев, оригиналното писмо на Левски, открито в архива на фамилията, до Иван Кършовски със знаменитите думи: „За Отечеството работим, байо, кажи ми моите и аз твоите кривици, па да се поправиме и все (на)едно да вървим, ако ще бъдем хора”.
Копия от ценни документи от изложбата връчи на еленския музей кметът инж. Дилян Млъзев, също потомък на рода. Еврокомисар Кристалина Георгиева пък дари на библиотеката в Елена томове българска класическа и съвременна литература на издателство „Захарий Стоянов” и от книгата на Хараламби Петров за рода. Представление на състави от еленското читалище докоснаха и развълнуваха сърцата на кършовци, които след това поднесоха венци и цветя пред паметника на петимата братя революционери от Кършовската фамилия.

Източник: в-к "Борба"