Относно: Изменения и допълнения в Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Елена

Дата на публикуване: 16.04.2021 10:33
   
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,

Причини, които налагат приемането на допълнения и изменения в Наредбата:

I. С въведените промени в Наредбата за финансирането на институциите в системата на предучилищното и училищното образование, дейностите по интереси, предоставяни от учебните заведения, станаха безплатни за учениците. Съгласно създадения и впоследствие изменен чл. 16а от наредбата:
„Чл. 16а. (Нов – ДВ, бр. 105 от 2018 г., в сила от 1.01.2019 г.) (1) От държавния бюджет се предоставят целеви средства за занимания по интереси, организирани от държавните и общинските училища, за развитие на способностите, компетентностите и за изява на дарбите на учениците.
(2) Средствата по ал. 1 се предоставят на първостепенните разпоредители с бюджет въз основа на нормативи за занимания по интереси за институция и за ученик в дневна форма или в дуална система на обучение, определени с акта по чл. 282, ал. 3 от ЗПУО, като броят на учениците се определя по данни от НЕИСПУО към 1 януари на текущата година.
(3) (Изм. – ДВ, бр. 101 от 2019 г., в сила от 27.12.2019 г.) Първостепенните разпоредители с бюджет разпределят получените от тях средства по ал. 2 между училищата въз основа на броя на учениците по данни от НЕИСПУО към 1 януари на текущата година и нормативи за занимания по интереси за институция и за ученик в дневна форма или в дуална система на обучение, определени с акта по чл. 282, ал. 3 от ЗПУО.“
С оглед горепосочените промени, заплащането на цена за предоставяните от Центъра за подкрепа на личностното развитие дейности, заложено в Раздел V. на Приложение №9 на Наредба за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Елена е необосновано и следва да бъде отменено. Заплащането на такса поставя в неравностойно положение центъра за подкрепа за личностно развитие и другите образователни институции, които осъществяват същите дейности, но безплатно. Според ръководителя на учреждението, за да се стимулира развитието на различни форми за занимания на децата, поставяйки институциите при равни условия и в конкурентна среда, следва заплащането на такси за ползване услугите на центъра за подкрепа за личностно развитие да отпадне. През 2020 г. внесените от Центъра за подкрепа и личностно развитие такси са в размер на 834 лв., което е незначителна сума. Следва да се има предвид, че дейността на Центъра за подкрепа и личностно развитие е изцяло финансирана от държавата дейност. До края на 2019г. година общината дофинансираше дейността на институцията, т.к. стандартите не покриваха изцяло разходите. Но през 2020 г., както и през 2021 г. единните разходни стандарти в сферата на образованието бележат съществени темпове и средствата към момента са достатъчни за покриване на цялостната дейност на Центъра. В този ред, заплащането на такса от родителите на децата, ползващи услуги в Центъра за подкрепа и личностно развитие е абсолютно необосновано.

II.
В указанията за изпълнение на дейностите по проект „Активно приобщаване в системата на предучилищното и училищното образование“, бенефициент по който е Министерството на образованието, са заложени условия, при които средствата за заплащане на такси на деца, отговарящи на изискванията на проекта се осигуряват от самия проект и не се дължат от родителите. В чл. 47, ал. 6 от указанията е посочено, че Общините, попаднали в обхвата на дейността, извършват промени в наредбите по чл. 298, ал. 3 от ЗПУО (наредбите по чл. 9 от ЗМДТ), като регламентират възможността за освобождаване на родителите от заплащане на такси и осигуряването им със средства от проекта за деца, отговарящи на изискванията на проекта. Независимо, че в случая се говори за конкретен проект, с определен срок, в Наредба за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Елена е необходимо да се предвиди обща клауза, съобразно която в специални случаи като горепосочения, такси не следва да бъдат събирани от родителите.

III.
С Решение № 14335 от 25.10.2019 г. на ВАС по адм. д. № 4763/2019 г., VIII о., докладчик съдия Станимира Друмева, образувано във връзка с Дело № 922/2018 г. на Административен съд - Велико Търново - виж Решение № 109 от 12.03.2019 г. на Административен съд - Велико Търново по адм. д. № 922/2018 г., във връзка с протест на Окръжна прокуратура, е установена практика, свързана с определянето на постоянна компонента при формиране на таксата за ползване на детски градини. Съгласно същото, таксите се заплащат за предоставяне на услуга и се определят като размер въз основа на необходимите административни и/или материалнотехнически разходи по нейното предоставяне. Задължението да се плати се поражда по волята на лицето, което желае да се ползва от дадена услуга. В чл. 6, ал. 1 от ЗМДТ са установени видовете такси, които общината събира, сред които такси за ползване на детски ясли и детски градини. Според решението на ВАС не съществува възможност с подзаконов нормативен акт съответният общински съвет да въвежда нови местни такси, каквато е определената в случая „постоянна месечна компонента“. В правомощието на общинския съвет е само да определя конкретния размер на таксата, дължима за реалното ползване на услугата. С определянето на постоянна част като компонент на таксата за ползване на детски ясли и детски, общинският съвет е формирал задължение, което не е законово регламентирано и като такова е незаконосъобразно. В тази посока е и практиката на административните съдилища през 2019-та година.
Поради тази причина общинска администрация извърши финансов анализ на приходите от такси в детски градини и детски ясли, както и на разходите за издръжка на детските заведения. Предлагаме премахване на постоянната компонента и увеличаване на присъствената дневна такса, като промяната в абсолютна сума е минимална – с 0,30лв. на ден, т.е. от 1,90 на ден да стане 2,20 лв. Към момента максималната месечна такса за дете в детска ясла или градина при посещение пълен месец е в размер на 46,80 лв. С това предложение максималната месечна такса ще бъде 48,40 лв. Предлаганата промяна няма да се отрази негативно на бюджета на родителите. Още повече, че с промените в Закона за предучилищното и училищно образование (ДВ бр.82 от 2020г.), държавата подпомага заплащането на такси, дължими от родителите за дейностите по хранене на децата в задължителното предучилищно образование, осъществявано от държавните и общинските детски градини и училища, извън финансираното от държавата. Средствата от държавния бюджет за подпомагане на заплащането на дължими от родителите такси се предоставят по бюджета на съответния първостепенен разпоредител с бюджет. Размерът на средствата и механизмът за тяхното разпределение по общини са регламентирани в Решение № 790 от 30 октомври 2020г. на Министерски съвет за приемане на стандарти за делегираните от държавата дейности с натурални и стойностни показатели през 2021г. – на общините се предоставят по 174 лв. за всяко дете в задължителна предучилищна възраст, записано в целодневна или полудневна форма на организация в детска градина или училище. Съгласно чл.283, ал.11 от ЗПУО средствата получени за подпомагане заплащането на такси от родители на деца в задължително предучилищно образование следва да се разходват при спазване на следните условия:
•    Не по малко от 50 на сто – за пълно подпомагане заплащането на такси от родителите, т.е пълно освобождаване от такси
•    Останалите средства – за намаляване размера на таксите
Съгласно чл.283, ал.10 от ЗПУО условията и редът за пълно и/или частично освобождаване на заплащането на дължими от родителите такси за дейностите по хранене на децата в задължителното предучилищно образование следва да бъдат определени в местната Наредба за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги.
В тази връзка Общинска администрация анализира броя на децата в подготвителни групи в общинските детски градини, чиито родители заплащат такси, както и тези, които не заплащат, т.к. отговарят на критериите на проект „Активно приобщаване в системата на предучилищното и училищното образование“. При анализа сме отчели и облекченията, които ползват съгласно предоставените им от местната наредба възможности. От направения анализ се установи, че сумата, която община Елена ще получи като норматив за подпомагане заплащането на таксите по чл.283, ал.9 от ЗПУО е в размер, достатъчен за пълно освобождаване от такси на всички деца в предучилищна възраст, които не отговарят на условията на проект „Активно приобщаване в системата на предучилищното и училищното образование“. В тази посока е и нашето предложението, като бихме искали да прецизираме текстовете в наредбата и по отношение на родителите на децата в групи преди задължителната предучилищна подготовка 2-4 годишни) в детските градини, които също отговарят на критериите на проект „Активно приобщаване в системата на предучилищното и училищното образование“ да бъдат освободени от заплащането на такси, т.к. те ще се поемат изцяло от средствата по проекта.

IV.
В последните няколко години гр. Елена се утвърди като желана и посещавана туристическа дестинация и броят на туристите в Музей на Възраждането значително се увеличи. Това неминуемо доведе до повишаване на разходите за поддръжка и стопанисване на материално техническата база на музея – открити и закрити площи.
Тези обстоятелства, както и промените в Наредба Н-18, свързани със задължителното използване на касови апарати във всички музейни обекти, наложиха назначаването на допълнителен персонал в институцията, който се издържа със собствени приходи. Опазването и обезпечаването на ДКЦ в музейните експозиции и хранилища и спазване на изискванията по Наредба Н-6 също налагат допълнителни разходи. В тези години няколко пъти беше увеличена МРЗ, както и цените на услугите и таксите в страната. Към настоящия момент Музеят работи с входни такси и цени за услуги приети с Решение №132/29.12.2014г. на Общински съвет Елена, които са минимални и не покриват материално-техническите и административни разходи по предоставяне на услугата. Конкретните стойности са предложени от директора на Музей на Възраждането гр. Елена, след извършен анализ на приходите и разходите.

V.
С всяка изминала година на територията на община Елена се провеждат все повече на брой и по-мащабни събития. В голяма част от тях община Елена е организатор или съорганизатор, което предполага увеличение на разходите по успешното им провеждане. Част от тези разходи биха могли да бъдат покрити чрез събиране на средства в завишен размер за ползването на общински площи по време на гореспоменатите събития, каквато е практиката и в много други общини. По време на провеждане на мащабни събития е налице повишен интерес за ползване на пазарни площи, тротоари, площади, улични платна, паркови площи, дървени павилиони и др. с цел осъществяване на търговска дейност. Действащите към момента такси по Приложение 1, т. 6а за ползване на общински терени, върху които са организирани мащабни събития, панаири, събори или празници, са необосновано ниски в сравнение с възможностите за реализиране на печалба от търговска дейност по време на подобни събития.  Налице е обоснована възможност за определяне на нови, по-високи стойности в горепосочените случаи.
Повишението на таксата за ползване на общински терени, върху които са организирани мащабни събития, панаири, събори или празници ще допринесе за по-добро финансово обезпечаване и развиване на конкретните мероприятия чрез осигуряване на необходимата охрана, медицински лица и други експерти; възстановяване на повреди по инфраструктурата след провеждане на събитието; закупуване на ново оборудване; почистване и възстановяване на ползваните площи; предотвратяване на замърсяването чрез осигуряване на повече на брой съдове за смет и наемане на химически тоалетни; разширяване мащаба на събитията и осигуряване на по-разнообразна програма, и др.

VІ.
След извършен анализ от страна на общинска администрация бе установено, че част от определените такси в приложение № 6 от Наредба за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Елена са необосновано ниски и не обезпечават изцяло предоставянето на съответните административни услуги. По конкретно услугите по издаване на разрешително за отсичане на дървета за имоти извън горски територии, общинска и частна собственост и издаването на превозен билет и маркиране на лежаща дървесина добита извън горски територии, общинска и частна собственост.
Броят заявления за почистване по чл. 32, ал. 2 и ал. 3 от Закона за опазване на селскостопанското имущество е изключително голям. Извършва се оглед на терен, при който възникват разходи за транспорт, както и възнаграждения за отговорните длъжностни лица. За сравнение, в съседни общини таксите са значително по-високи.
Предвидените в настоящото предложение увеличения са минимални, но предвид интензитета на предоставяне на услугите ще се отразят положително на бюджета и ще ги обезпечат в по-голяма степен.

VII.
С последните промени в Закона за автомобилните превози е регламентиран и новият ред за регистрация на търговците, извършващи таксиметров превоз. Считано от 01.01.2021 г. компетентен орган по издаване на удостоверение за регистрация за извършване на таксиметров превоз на пътници са кметовете на общините или оправомощени от тях длъжностни лица. Съгласно чл. 12, ал. 14 от Закона за автомобилните превози, Общинският съвет с наредба определя такса за издаване на удостоверението за регистрация и за вписване на промени. В тази връзка в настоящия проект предлагам   Приложение № 4 „Такси за административни услуги за МДТ“ да се преименува на „Такси за административни услуги в отдел „Местни приходи““, както и да бъдат обособени два раздела – І-ви раздел „Местни данъци и такси“ и ІІ-ри раздел „Транспорт и търговия“. Предложените такси за извършване на таксиметров превоз на пътници по Закона за автомобилните превози да бъдат отразени в Раздел „Транспорт и търговия“. Таксите за издаване на удостоверението за регистрация и за вписване на промени като са изцяло взаимствани от Тарифа №5 за таксите, които се събират в системата на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, одобрена с ПМС № 81 от 10.05.2000 г., и така или иначе са се наложили в практиката.

В последствие в Държавен вестник (бр. 9 от 2 февруари 2021 г.) е обнародвана Наредба за изменение и допълнение на Наредба No 34 от 1999 г. за таксиметров превоз на пътници, като промените са в съответствие с извършените промени в ЗАвП и имат за цел намаляване на административната тежест на лицата, осъществяващи таксиметрова дейност чрез създаването на единен публичен таксиметров регистър. С § 5, 7, 10 и 11 от Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № 34 от 1999 г. за таксиметров превоз на пътници се предвижда регистрацията и заличаването от регистъра на търговци, извършващи таксиметров превоз на пътници, както и вписването, отписването и промените в данните на издадените удостоверения, да се извършва от кметовете на общини или от оправомощени от тях длъжностни лица, т.е. в една институция, а не както до преди приемане на изменението на наредбата, а именно подаване на документи в Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ и в общинските администрации. Също така с §22 от Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № 34 от 1999 г. за таксиметров превоз на пътници в чл. 25 са създадени нови ал. 2 и ал. 3, като е предвидена възможност за промяна на обстоятелствата, които подлежат на вписване в разрешението за извършване на таксиметров превоз на пътници.

С оглед изложеното е необходимо да бъде изменена и допълнена действащата Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Елена, съгласно чл. 9 от ЗМДТ, като бъдат определени съответните такси за:

1. издаване на дубликат на удостоверението за регистрация за извършване на таксиметров превоз;
2. вписване и отписване от списъка на превозните средства и/или водачите в списъка към удостоверението за регистрация за извършване на таксиметров превоз на пътници за всяко конкретно превозно средство/ водач;
3. вписване на промяната в обстоятелствата вписани в разрешение за извършване на таксиметров превоз на пътници;

Финансови и други средства, необходими за прилагането на предложените изменения:

За прилагането на предложените изменения не са необходими допълнителни финансови средства. Същите няма да се отразят съществено негативно на общинския бюджет.

Очаквани резултати от прилагането, включително финансови:

- постигане на съгласуваност на разпоредбите на Наредбата с тези на нормативен акт от по-висока степен, а именно Закона за местни данъци и такси;
- подобряване качеството на публичните услуги - отговорност на община Елена е да предоставя публични услуги и да подобрява качеството им, за да отговарят на нарастващите потребности на обществото.
- актуализация и по-добро обхващане на услугите и цените, професионална и времева икономия на служителите, оптимизиране и спазване на сроковете при реализиране на услугата, придържане към законовите разпоредби и повишаване на нивото на обслужване на гражданите и бизнеса

С приемането на настоящия проект на Наредба се очаква определяне на ясни правила за начина на формиране на видовете услуги и цените към тях. Прецизирането на разпоредбите ще доведе до по-правилното функциониране на общинската администрация и по-бързото и внимателно обслужване на гражданите и представителите на бизнеса. Включването на нови услуги ще запълни липсата на такива до момента, а отменянето на услуги, чиято необходимост е отпаднала, ще оптимизира обслужването.

Анализ за съответствие с правото на Европейския съюз:

Доколкото предлаганите изменения не противоречат на Закона за местните данъци и такси или друг нормативен акт, който е съобразен с европейското законодателство, може да се смята, че същите са в съответствие с правото на Европейския съюз.

Неразделна част от настоящото предложение са финансово-икономическите анализи, като същите са публикувани ведно с него на интернет-страницата на Община Елена.

Във връзка с гореизложеното, предлагам на Общински съвет Елена следния

ПРОЕКТ ЗА РЕШЕНИЕ:

На основание чл. 21, ал. 1, т. 7 и т. 23, и чл. 21, ал. 2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация, във връзка с чл. 6, ал. 1 и ал. 2 и чл. 9 от Закона за местните данъци и такси, при спазване на чл. 8, чл. 26, ал. 2, чл. 28 от Закона за нормативните актове, чл. 76, ал. 3 и чл. 77 от Административнопроцесуалния кодекс, чл. 5 и чл. 15, ал. 2 от Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Елена, Общински съвет Елена

Изменя Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Елена, както следва:

§1. Отменя се Раздел V “ЦЕНТЪР ЗА ПОДКРЕПА ЗА ЛИЧНОСТНО РАЗВИТИЕ” от Приложение № 9 към Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Елена.

§2. В чл. 25, ал. 4 от наредбата се добавя нова т. 3 със следното съдържание:
3. случаи, когато средствата са осигурени по програми, проект или по друг начин.

§3. В чл. 25, ал. 1, 6 и 9 от Наредбата се правят следните редакции:
(1) За ползване на детски градини и детски ясли от родителите или настойниците на децата заплащат такса в размер 2.20 лв. за всеки ден, в който детето е посещавало съответното заведение.
(6) Не се начислява такса за дните, през които детето е отсъствало от детското заведение, при условие, че директорът на същото е бил предварително уведомен за отсъствието от родител или настойник на детето.
(9) Не се начислява такса за времето, през което детското заведение не е работило поради аварии, ремонт, карантина, както и поради други обективни причини.

§4. В чл. 25 се създават нови алинеи 10 и 11 със следното съдържание:
(10) Дневната такса по чл. 25, ал. 5 от Наредбата, считано от 01.05.2021 г. се поема изцяло от средствата за подпомагане на такси, съгласно чл. 283, ал. 9 от Закона за предучилищно и училищно образование, определени с Решение на МС за приемане на стандартите за делегираните от държавата дейности с натурални стойностни показатели за съответната година, и от проект „Активно приобщаване в системата на предучилищното и училищното образование“, осъществяван с финансовата подкрепа на ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ до неговото приключване.
(11) За децата в групи преди задължителната предучилищна подготовка (2-4 годишни деца) в детските градини, които отговарят на критериите по проект „Активно приобщаване в системата на предучилищното и училищното образование“, осъществяван с финансовата подкрепа на ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“, не се заплащат присъствени такси от родителите – те се поемат изцяло от средствата по проекта до неговото приключване.

§5. В Раздел VI „МУЗЕЙ НА ВЪЗРАЖДАНЕТО“ от Приложение № 9 към Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Елена се правят следните изменения:
13. Посещение на един музеен обект за възрастни - 3,00 лв.
13.1. Посещение на един музеен обект за ученици и студенти – 2,00 лв.
13.2. Посещение на един музеен обект за пенсионери  –  2,00 лв., срещу представяне на документ (настояща 1.00 лв.)
13.3. Посещение на един музеен обект за лица от 0 до 7 г., лица от социални институции инвалиди/ срещу представяне на ТЕЛК – решение - безплатно
13.4. Колективно посещение на един музеен обект за учащи от община Елена - безплатно
13.5. Всеки последен четвъртък от месеца съгласно чл. 187, ал. 4 от ЗКН – вход  свободен за 1 обект
13.6. Обходен билет за групи над 15 човека, за 3 обекта, в комплекс „Даскалоливница” - за възрастни  - на 6.00 лв.
13.7. Обходен билет за групи над 15 човека, за 3 обекта в комплекс „Даскалоливница” - за учащи  - на 4.00 лв.
13.8. Обходен билет за групи над 15 човека, за 3 обекта в комплекс „Даскалоливница” - за пенсионери -  4.00 лв.
13.9. Семеен билет – за двама възрастни + с до 3 деца от 7 до 19 годишна възраст - 15,00 лв.
13.10. Тематична беседа за един обект на бълг. език - 2.00 лв.  
13.11. Обзорна беседа за 3 обекта на български език – 10,00 лв.
13.12. Тематична беседа на чужд език –  15.00 лв.
13.13. Любителско заснимане без статив и светкавица за една експозиция - 5.00 лв. –
13.14. Професионално Заснимане с камера, на експозиция – 50,00 лв.
14. Организиране на културни събития в залите на музея за ползватели от община Елена – безплатно
14.1. Организиране на културни събития в залите на музея за ползватели извън общината - 100.00 лв.
14.2.    Ползване на музейна библиотека еднократно - 2.00 лв.
14.3. Ползване на музейна библиотека годишно, настоящо - 20.00 лв.
14.4. Изготвяне на историческа справка, настоящо - 10.00 лв.

§6. В точка 6а на Приложение № 1 към Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Елена се правят следните изменения:
6a. За ползване на общински терени, върху които са организирани мащабни събития, панаири, събори или празници, с цел търговия, предоставяне на услуги или промоции, ползвателите заплащат такса в размер, както следва:
6а.1. До 100 кв. м, заплащат такса на кв.м. на ден – 10.00 лв.
6а.2. За всеки следващ кв. м, се заплаща такса на кв.м. на ден – 5.00 лв.

§7. В Приложение № 6 към Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Елена се правят следните изменения:
За издаване на разрешително за отсичане на дървета за имоти извън горски територии, общинска и частна собственост

Наименование

Нормативно основание

Крайна цена

1

2

3

4

4.

За ценни дървесни видове (орех, череша, черница, кестен и др.) и за повече от 5 бр. дървета

 Чл. 32, ал. 2 и

ал. 3 от ЗОСИ

33,00 лв.

5.

За всички останали случаи

20,00 лв.



Издаване на превозен билет и маркиране на лежаща дървесина добита извън горски територии, общинска и частна собственост

Наименование

Нормативно основание

Мярка

Крайна цена

1

2

3

4

5

6.

Иглолистни и широколистни дървени материали

 

 

 

Чл. 207 от ЗГ

Чл. 211, ал. 4 от ЗГ

 

 

6.1

Едра строителна дървесина

куб. м.

2,00 лв.

6.2

Средна строителна дървесина

куб. м.

2,20 лв.

6.3

Дребна строителна дървесина

куб. м.

2,20 лв.

6.4

Дърва за огрев

куб. м.

2,60 лв.

6.5

Превозен билет

куб. м.

1,70 лв.



§8. В Приложение № 4 към Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Елена се създава нов Раздел „Транспорт и търговия“ т. 11.1.-11.7., съдържащ такси за издаване на удостоверението за регистрация по чл. 12, ал. 1 от ЗАП, разрешение за таксиметров превоз на пътници и холограмни стикери за автомобилите, и за вписване на промени по съществуващите такива:
11.1. За издаване на удостоверение за регистрация за извършване на таксиметров превоз на пътници - 100.00 лв.
11.2. За включване/отписване на превозни средства/водачи в списъка към удостоверението за регистрация за извършване на таксиметров превоз на пътници за всяко конкретно превозно средство/водач - 10.00 лв.
11.3. За отразяване на промени в обстоятелствата, вписани в удостоверението за регистрация за извършване на таксиметров превоз на пътници - 100.00 лв.
11.4. За издаване на дубликат на разрешение за таксиметров превоз на пътници - 10.00 лв.
11.5. За издаване на дубликат на удостоверението за регистрация за извършване на таксиметров превоз - 10 лв.
11.6. За вписване на промяната в обстоятелствата вписани в разрешение за извършване на таксиметров превоз на пътници - 10 лв.
11.7. Издаване на разрешение за таксиметров превоз на пътници и холограмни стикери за автомобилите за 1 година, окомплектовано с два стикера - 30.00 лв.

§9. Точка 11 в Приложение № 8 се отменя.
Предвидените в настоящото решение изменения влизат в сила считано от 01.06.2021 г.

С уважение,
инж. ДИЛЯН МЛЪЗЕВ
Кмет на община ЕЛЕНА

Община Елена чрез настоящото публикуване, предоставя възможност на заинтересованите лица да направят своите предложения и становища по проекта за изменение на Наредбата на е-mаil адрес: obshtina@elena.bg или в Центъра за административно обслужване в сградата на общинска администрация – гр. Елена, ул. „Иларион Макариополски“ 24.

Наименование Брой тегления
Izmenenie_taksi_2021.pdf 244 Изтегли документ с име "Izmenenie_taksi_2021.pdf"