Фокус група за подготовка на ПИРО Елена за периода 2021 – 2027 г. на тема „Младежта и спорта“

Дата на публикуване: 01.06.2021 12:00
Четвъртък, 20.05.2021 г. от 14:30 ч. в 101 зала на общинска администрация в гр.Елена.

На срещата присъстваха 17 души: треньори на спортни клубове, спортуващи младежи и ученици, директори на училища, представители на библиотеката, школата по изкуства, центъра за подкрепа на личностното развитие, както и външните експерти за подготовка на плана за интегрирано развитие на община Елена (ПИРО Елена).

Христо Захариев, директор на дирекция „ХДИРПС“ в община Елена представи целта на фокус групата и присъстващите в залата, след което предостави думата на външния експерт Ивайло Асенов.

Ивайло Асенов запозна участниците в срещата с целите и задачите на фокус групата, внесе яснота какво представлява ПИРО и кои са целевите групи. Той поясни, че целевите групи най-добре знаят какво е състояние на сферата, в която функционират, проблемите и перспективите за развитие, които имат. Именно заради това фокус групите са важни, тъй като в тях могат да се споделят идеи за решаване на проблеми и генерират проекти, които да бъдат заложени и изпълнени в ПИРО Елена до 2027 год. Планът трябва да съдържа дейности и инициативи във всяка една област на социално-икономическия живот, така че да бъдат реално изпълнени, допринасяйки за развитието на община Елена. В областта на спорта могат да бъдат заложени проекти за реиновиране и оборудване на съществуващи и изграждане на нови спортни съоръжения в комбинация с обучителни дейности, ако това е необходимо. Проектите трябва да се характеризират с реалистичност, ефикасност и ефективност, поради което инвестициите извън границите на града трябва внимателно да бъдат обмислени. Голяма част от селата са обезлюдени или жителите им са на преклонна възраст, а групата, която най-много спортува са децата и младежите в училищна възраст. Стана ясно, че всяка една инициатива в областта на спорта може да доведе до повишаване качеството на живота като подобри физическото и здравословното състояние на местното население. Освен това беше отбелязано, че спортът има и възпитателно въздействие, особенно върху младите, които го практикуват.

Срещата продължи с подробни разяснения относно методите, които ще бъдат използвани за изготвяне на ПИРО. Бяха представени средствата за прилагане на подхода „отдолу-нагоре“: анкетни карти, проектни фишове, фокус групи и интервюта. Посочени бяха и каналите за комуникация и информация, след което участниците във фокус групата бяха поканени да представят своите виждания за развитието на младежта и спорта в община Елена.

Думата взе Иван Мирянов – учител и треньор, който сподели, че на срещите, в които е взимал участие обикновено има идеи и проекти за развитие на спорта, но след тях не се случва нищо. Въпреки това всеки път идва с надеждата, че това ще се промени. Господин Мирянов изказа своето удовлетворение, че е осигурена прозрачност, за да може всеки да се информира как биха се развили проектите. Основният проблем, който той вижда е, че през зимните месеци няма възможност за спорт и не може да се тренира целогодишно. За решението на този проблем той предлага изграждане на закрита многофункционална спортна зала в гр.Елена. Целта е да може да се практикуват различни видове спорт от различните възрастови групи в т.ч. и аматьорски, за да се развива и масовият спорт. Господин Мирянов сподели, че разбира трудността за реализирането на този проект от общината, тъй като спортната зала ще изисква постоянна поддръжка и разходи за режийни, но предвид социалното му значение, тъй като спортът е здраве и възпитание, е ползотворно да се положат усилия за неговото реализиране, независимо от липсата на печалба. Освен това залата ще даде възможност за организиране на различни турнири и спортни събития. Той смята, че това ще бъде инвестиция, която индиректно ще подпомогне и туризма, тъй като една част от гостите на града ще имат възможност да спортуват и да разнообразят престоя си на територията.

Външният експерт Ивайло Асенов посочи, че проект за изграждане на многофункционална спортна зала може да бъде финансиран от няколко източници: Плана за устойчиво развитие на България и Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2021 – 2027 г. Проектът има интегриран характер, тъй като влияе върху социално-икономическия живот в няколко направления: спорт, туризъм, образование и възпитание. Подобен тип проекти могат да бъдат в основата на ПИРО 2021-2027 год. В тази връзка е добре идеята да бъде описана и предадена в проектен фиш. Така тя ще бъде регистрирана и представена, за да може впоследствие да бъде обсъдена и приета в ПИРО Елена. Господин Асенов обърна внимание на това, че проектът може да бъде изпълнен в партньорство с участието на община Елена и заинтересовани страни. Спортните клубове като цяло не разполагат с необходимите средства и разчитат само на общината, но могат да бъдат инициатори и двигатели на процеса.

Анета Ламбурова, общински съветник и директор на Начално училище „Ил.Макариополски“, посочи, че град Елена е пълен с туристи почти целогодишно, но няма градска тоалетна. Госпожа Ламбурова сподели, че се затруднява да попълни проектния фиш за изграждане на такава обществена тоалетна, тъй като не може да се ангажира с неговото проучване и изпълнение. В тази връзка външният експерт разясни, че проектният фиш е универсален за всички организации и е направен с цел събиране на възможно най-кратка и същевременно точна информация за дадена идея и нейната проектна готовност. Това обаче не означава, че само юридически и физически лица, които стопанисват обектите могат да го попълват. На участниците в срещата бе разяснено, че проектният фиш може да бъде попълнен само на ниво идея като граждани, без да се посочва вид на инвестицията, проектната готовност и дори прогнозна стойност. Всеки проект започва с идея, която ще бъде разгледана от всички страни: законови изисквания, целесъобразност, ефективност, допустимост за финансиране и др., за да бъде включена в програмата за изпълнение на ПИРО. Добре е планът да съдържа конкретни и реално изпълними проекти, които да получат обществена подкрепа на публичното обсъждане на ПИРО Елена след неговото изготвяне.

След направените от външния експерт разяснения думата взе Стоян Димитров – секретар на туристическото дружество „Чумерна“. Той посочи, че „Чумерна“ е всъщност спортно дружество, което се занимава със спортните клубове и стопанисва спортната инфраструктура в планината. Господин Димитров изказа своето съжаление, че  напоследък на туризма не се гледа и като на спорт, въпреки че съоръженията, които се използват всъщност не са само туристически, но и спортни. Според него в планината има добре изградена инфраструктура за туризъм и спорт - хижи, места за обществено ползване и туристическите маршрути, но тази инфраструктура е строена отдавана, занемарена е и вече се нуждае от ремонт. В тази връзка той отбеляза, че ремонтите, които се извършват за козметични и не са достатъчни.

Секретарят на туристическото дружество обяви, че наскоро е бил изготвен идеен проект за възстановяване и обновяване на пешеходните маршрути до хижите като попита външния експерт в каква степен тези проекти могат да бъдат реализирани в рамките на ПИРО. В отговор на този въпрос Ивайло Асенов каза, че на първо място трябва да се уточни собствеността на различните обекти, правата за ползване и преминаване, да се изясни дали става въпрос за ремонти, реконструкция или ново строителство. Това се отнася и за екопътеките, архитектурните и конструктивни елементи по тях. Важно е да се знае, че всяка една програма изисква яснота за това кой е кандидата, как е уредена собствеността или ползването на обектите, както и кой ще стопанисва обекта след реализирането на дадения проект. Господин Асенов обърна отново внимание за това колко е важна инициативността на местно ниво, като подчерта, че програмата за реализиране на ПИРО е всъщност отражение на идеите и проектите, които местните жители искат да бъдат реализирани. Поради тази причина отново бе разяснено, защо тези идеи трябва да бъдат оформени документално чрез попълване на проектен фиш. Проектният фиш трябва да бъде подаден не по-късно от 15.06.2021 г. на хартия в сградата на общинска администрация или по електронна поща, публикувана на интернет страницата на община Елена.

Срещата продължи с разискване за състоянието и ползването на съществуващите към момента спортни съоръжения. Хисто Захариев от Община Елена, помоли присъстващите хора от спортните среди да споделят мнението си за режима на използване на спортните съоръжения, като даде пример, че някои младежи предлагат да се направи  осветление на стадиона, за да могат да тичат през нощта. Това обаче поставя въпроса за сигурността и охраната на съоръжението, тъй като при нощен режим на използване, този стадион трябва да остане постоянно отворен. Има спорове между клубовете за ползването на спортната база, като има обвинения, че само един е окупирал дадената зала и др. Освен това г-н Захариев апелира към всички участници, че е важно при обсъждането и искането за реализиране на дадени идеи да се взимат предвид различните гледни точки и да се търси баланс между заинтересованите страни. Той посочи още, че когато има нужда от ремонтни дейности, закупуване на допълнително оборудване, средства за битови нужди или за квалификация на треньорите и др. трябва се вземе предвид обосновката на разходите и размера на финансирането, както и целесъобразността и ефективността. Захариев уточни, че в град Елена са концентрирани много от дейностите, като в същото време спортната площадка на училището в с.Константин има нужда от асфалтиране, в спортната площадка на училището в с.Беброво има нужда от преоборудване, а спортната площадка на училището в с.Майско, която е добре поддържана, няма осветление като е добре да бъде определен и режим на използването й. Освен това е добре да се помисли за състоянието на сега съществуващата спортна база, преди да се изграждат нови зали, защото има голям физкултурен салон и плувен басейн, които обаче не се използват. В тази връзка, ако наистина има нужда от многофункционална зала е важно къде ще бъде построена.

Румен Антонов, който е треньор по футбол, се включи като каза, че игрището до училището е място, където тази зала може да бъде построена, но не е сигурен чия е собствеността. Той отбеляза, че това игрище за футбол не се поддържа, а подобно на физкултурния салон няма трибуни, поради което не могат да се провеждат състезания с публика. Елена разполага с прекрасен стадион и тенис-кортове, които обаче се нуждаят от облагородяване, защото не са оградени и се налага да се гони топката извън терена в храстите и тръните. По негово мнение хората в т.ч. и възрастните жители на Елена ползват спортните съоръжения. Футболът е спорт, който зависи от атмосферните условия и една закрита зала ще бъде от голяма полза, тъй като няма да се налага тренировките да бъдат прекъсвани за по 3 месеца през зимата. Господин Антонов обърна внимание, че една многофункционална зала може да се използва не само за спортни събития, но могат да се играят танци и да се провеждат други културни мероприятия. За пример посочи спортната зала в Дряново, където се провеждат различни по характер събития, като каза, че може да провери какви средства са изразходвани за нейното строителство.

Така възникна дискусия за това, къде е най-удачно да бъде построена многофункционална спортна зала в Елена, като се дадоха различни предложения: на мястото на игрището, при условие, че това игрище не е целесъобразно и не се използва или до стадиона и тенис-кортовете, които са в близост до парка. Участниците в срещата се съгласиха, че тази зала няма да е само за тренировки на спортните клубове, а в нея ще могат да се провеждат различни спортни събития в т.ч. турнири на регионално и национално ниво. Бяха изказани мнения, че едно голямо спортно събитие ще повлияе благотворно върху ресторантьорството и хотелиерството на територията.

Думата взе Михаела Катрафилова, която е ученичка, тренирала волейбол, като сега активно тренира футбол. Тя подкрепи идеята за изграждане на спортните съоръжения, които ще дадат възможност за организиране на турнири, защото това ще подтикне  младите и ще ги стимулира да спортуват повече. Катрафилова предложи да се възобновят състезанията по волейбол, бадминтон, тенис на маса, футбол на малки вратички и др. Участниците се съгласиха с нея, че добрият пример е много мотивиращ за младежите и тези състезания са много добра идея.

След нея се включи и Йордан Стойков, който сподели, че в чисто любителски план би могъл да инициира спортно събитие заедно със свои съмишленици и приятели. Той каза, че ползата на подобна многофункционална зала е виждал в Испания, където има отделно малки зали за тренировки, а спортните турнири се провеждат в по-голям закрит спортен комплекс за различни видове спорт. Така са осигурени условия за спорт както на открито, така и на закрито.

Участниците във фокус групата посочиха, че основните спортни събития са малко и дадоха пример с турнира по футбол на малки вратички. Много от спортната инфраструктура е направена, но този ресурс не се използва пълноценно. Пример за това е съществуващия плувен басейн, който е с олимпийски размери, но не функционира. Басейнът е към средното училище и се води образователна инфраструктура.

Христо Захариев разясни, че плувният басейн е проектиран за нуждите на двете училища, във време когато учениците са наброявали 1 500. Сега броят им е спаднал на 500 и училището не е в състояние да го поддържа.  Разбира се това е придобивка, която би могла да се използва, защото има много родители, които водят децата си на плуване във Велико Търново.

Последва кратка дискусия за това, до колко е възможно плувният басейн да се предостави на концесия, като се взе предвид и това, че е образователна инфраструктура. Стана ясно, че е важно да бъде извършен предварителен финансов анализ, който да покаже доколко проектът за възстановяване на басейна ще бъде рентабилен. Външният експерт даде разяснения относно възможностите и ограниченията за реализиране на подобен проект, като отново обърна внимание на това, че тази идея трябва да се конкретизира в проектен фиш с прогнозна стойност.

Срещата приключи с това, че е важно да не се залагат големи и много амбициозни проекти, а такива, които ще бъдат рентабилни и реално изпълними. Всички събрани идеи за проекти ще бъдат подложени на обсъждане и преценка за тяхната реалистичност, ефективност и изпълнимост, така че да бъдат заложени в програмата за изпълнение на ПИРО Елена.

Участници във фокус групата:
1.    Татяна Бонева – култура, Градска библиотека;
2.    Иван Мирянов – образование и спорт, учител и треньор;
3.    Румен Антонов – спорт, треньор;
4.    Недялко Недялков – спорт, треньор;
5.    Стоян Димитров – спорт, секретар на ТД;
6.    Таня Димитрова – образование, директор на училището в Константин;
7.    Мария Никифорова – образование, директор на училището в Майско;
8.    Йордан Стойков – образование и спорт, секретар на МКБППМН в община Елена;
9.    Марина Симеонова –  младши експерт „Здравеопазване, спорт и МД“ в община Елена;
10.    Михаела Катрафилова – ученичка;
11.    Сияна Шопова – ученичка;
12.    Симона Топалова – ученичка;
13.    Мирослав Лазаров – директор на ЦПЛР;
14.    Анета Ламбурова – директор на НЧ „Иларион Макариополски“;
15.    Стоян Стоянов – школа по изкуства, преподавател;
16.    Себахтин Хашимов – ученик;
17.    Евдокия Уколова – главен експерт „СПИРП“ в община Елена;
18.    Христо Захариев – директор на дирекция „ХДИРПС“ в община Елена;
19.    Ивайло Асенов – външен експерт;
20.    Юлия Асенова – външен експерт.

Галерия




Наименование Брой тегления
Присъствен списък 4 Изтегли документ с име "Присъствен списък"