Фокус група за подготовка на ПИРО Елена за периода 2021 – 2027 г. на тема „Преработка на земеделски и горски продукти“

Дата на публикуване: 03.06.2021 13:00
Сряда, 26.05.2021 г. от 14:30 ч. в 101 зала на общинска администрация в гр.Елена.

На срещата присъстваха преработвател на земеделски и горски продукти, представители на МИГ „Елена и Златарица“, общински служители, както и външните експерти за подготовка на плана за интегрирано развитие на община Елена (ПИРО Елена).

Христо Захариев от Община Елена представи целта на фокус групата и присъстващите в залата, след което предостави думата на външния експерт Ивайло Асенов.

Ивайло Асенов внесе яснота какво представлява ПИРО и как ще протече неговата подготовка. Бяха представени средствата за прилагане на подхода „отдолу-нагоре“: анкетни карти, проектни фишове, фокус групи и интервюта, както и каналите за комуникацията и информация.

Думата взе Венцислав Петрушев – собственик на предприятие за преработка на месо, който заяви, че в предприятието работят над 30 човека, от които 26  местни жители. Той сподели, че има проблеми с намирането на качествена работна ръка, но в бъдеще персоналът ще бъде увеличен, поради разрастване на производството.

Ивайло Асенов поясни, че в ПИРО могат да се планират дейности и проекти, които да насърчат предприемачеството и да подпомогнат бизнеса с изграждане на допълнителна инфраструктура, техническа и консултантска помощ и др. Той добави, че по отношение на бизнеса Стратегията за ВОМР трябва да допълва и награжда ПИРО Елена.

Господин Петрушев сподели, че от началото на годината до момента пазарът на продукти от месо е възходящ – оборотите се увеличават и е възможно до края на годината предприятието да излезе от регионален на национален пазар. Той заяви готовност да подготви документи и защити регионална марка за произход на продуктите, които произвежда. По този повод са провеждани разговори с МИГ „Елена и Златарица“ за подготовка на проект в тази посока. Венцислав Петрушев смята, че за да се регистрира подобна марка за произход трябва общината и бизнесът да обединят усилия.

Ивайло Асенов изказа мнение, че проект за търговска марка е интересно и добро начинание за такива места като Елена. Подговката и реализацията на такъв тип проекти обаче изискват специфична експертиза и отнемат доста време.

В тази връзка г-н Петрушев каза, че има няколко варианта за инвестиции. Може навсякъде да се произведе продукт от месо, но за по-висок сегмент на пазара вече е важен произходът, като даде за пример Панагюрище и Горна Оряховица. Господин Петрушев поясни, че неговото предприятие не прави компромис с качеството на продуктите от месо, въпреки някои препоръки на търговските партньори. За него произходът се свързва с качеството, което дава по-добър имидж и добавена стойност на пазара. Предприятието в близко бъдеще планира инвестиции, като се надява една част от тях да финансира през Стратегията за ВОМР на МИГ „Елена и Златарица“.

Външният експерт обърна внимание на това, че всяка една инвестиция е добре да бъде описана в проектен фиш, така че да може да бъде планирана в ПИРО Елена. В тази връзка г-н Асенов попита представителите на МИГ „Елена и Златарица“, дали имат средства да финансират проект за търговска марка.

В отговор на това Надежда Стоянова – експерт по прилагане на стратегията от МИГ каза, че засега нямат достатъчно средства за финансиране на подобен проект.

Георги Коларов – изпълнителен директор на МИГ добави, че тяхната организация може да свърши една част от административната работа, но за реализирането на такъв проект е необходимо да се обедини бизнесът и да се постигне консенсус. Той поясни, че могат да заделят бюджет за търговска марка от Стратегията за ВОМР, но трябва да има обединение на бизнеса и заявка за проект от тяхна страна. Господин Коларов обърна внимание на това, че вече има регистрирана търговска марка „филе Елена“ и затова е по-добре да се регистрира териториална марка за произход.

Венцислав Петрушев потвърди, че има 14 производителя на филе „Елена“ и нито един от тях не произвежда на територията на Елена. Предприятието на Петрушев са водили „битка“ пред патентно ведомство за филето, но в крайна сметка са успели да запазят търговска марка „Чумерна“. В един момент обаче на пазара са се появили продукти от други производители с етикет „Чумерна“.

Ивайло Асенов изясни, че има разлика между териториална марка за произход и марка на продукт. От марката за територията могат да се възполват други производители и дори хората предоставящи туристически услуги, тъй като тя се свързва с мястото, където се произвежда един продукт или се предоставя услуга.

В тази връзка Георги Коларов добави, че според българското законодателство трудно би могло да се регистрира териториална марка, тъй като има много изисквания, свързани с географията на района и др. Регистрацията на такава марка би отнела година и половина, но трябва дат директор на МИГ се съгласиха, че е важно да се защити марка за произход, независимо как ще се казва.

Венцислав Петрушев каза, че след защитата на марка „горнооряховски суджук“ всички си мислят, че той се произвежда в Горна Оряховица, независимо, че това се случва някъде другаде.

В МИГ „Елена и Златарица“ са се сблъскали с още една заявка за териториална марка от страна на пчеларите в района. Господин Коларов сподели, че в това отношение добра практика има с регистрацията на манов мед в Родопите. МИГ разполага с контакти на човека изминал пътя за регистрацията на марката, но за да се приложи това знание на територията на Елена е необходимо местните пчелари да се разберат и да стигнат до консенсус.

В тази връзка Ивайло Асенов отбеляза, че отново, както и в предходната среща със земеделците и хората работещи в горското стопанство има организационен и вътрешен за общността проблем в комуникацията, който заинтересованите страни трябва да преодолеят, за да се регистрира териториална марка.

Георги Коларов смята, че за тази цел е необходимо регистрация на някакво дружество – форма на сътрудничество между пчеларите. В продължение на това външният експерт попита, след регистрация на такова дружество, ще възникне ли някаква инициатива или това ще бъде поредното регистрирано дружество. В отговор на това господин Коларов поясни, че пчеларите имат комуникация по между си и си сътрудничат по някакъв начин.

Христо Захариев – представител на Община Елена добави, че местните пчелари са членове на националното сдружение на пчеларите и могат да черпят от там опит за регистрация на териториална марка. Наскоро сдружението се е борило за защита на биопродукт и според Захариев пчеларите са наясно с администрирането и бюрокрацията на подобен проект.

Венцислав Петрушев смята, че трябва да се побърза с регистрацията на териториалната марка, защото конкуренция има и тя може да бъде по-бърза.

Веднага след това Ивайло Асенов попита присъстващите в залата, имали кой да направи първата крачка и да забърза процеса.

В отговор на този въпрос г-н Петрушев заяви, че той е готов да започне да го прави и да помага с каквото може.

Външният експерт добави, че реализацията на подобен проект засяга много хора и може да се случи през сътрудничество.

Георги Коларов сподели, че преди време в МИГ са си мисили, че регистрацията на териториална марка е „най-миговския“ проект, който може да се случи. Подготовка и реализацията на такъв проект е олицетворение на подхода „отдолу – нагоре“, спазвайки принципите на сътрудничество, териториалност, иновативност и др. Според него може да дойде време, когато МИГ да бъдат инициатори и администратори на подобен проект, а вносителят да бъде местно сдружение. Това няма голямо значение, важното е да се случи. МИГ с каквото може ще помогне.

Ивайло Асенов каза, че от проведените до момента срещи е останал с впечатление, че има идеи, но няма воля за сътрудничество, за да се произведе действие. Няма заявка за лидерство, лиспва инциатива и първа сътпка за проект от страна на местните заинтересовани страни, когато става въпрос за решаване на публични и общи проблеми.

Надежда Стоянова – експерт от МИГ каза, че е имало разговори и срещи за регистрация на търговска марка „еленски бут“ с участието на общината, но няма информация какво е станало.

Евдокия Уколова – експерт в  общинска администрация Елена потвърди за срещите и разговорите за регистрация на  марката „еленски бут“ в периода 2016 – 2017 г. Тя сподели, че законовата процедура по това време е изисквала заявителят да бъде сдружение от трима производители на еленски бут, каквито тогава е нямало. Освен това е било необходимо да се подготвят множество нормативни документи, един от които е кратко проучване и анализ за това, от кога се произвежда еленски бут. В тази връзка г-н Коларов и г-жа Уколова се надяват в бъдеще да се намерят трима производители и с помоща на МИГ и Община Елена да се придвижат дейностите за регистрация на марката „еленски бут“. Евдокия Уколова съобщи, че към момента има трима производители на еленски бут и това е предпоставка за възобновяване на инициативата.ю

Ивайло Асенов заяви, че много често в своята практика вижда как един проект не може да се случи, понеже няма инициатор, който да стартира дейностите и да ги реализира до край. Повечето хора имат убеждението, че общината и държавата трябва да решават обществените проблеми без тяхно участие, тъй като това не им е работа. В резултат на това много често хората чакат 20 и повече години един проблем да бъде решен. В тази ситуация има два варианта: да се самоинициират и да направят нещо, гледайки на общината като на ресурс за решаване на проблема или да чакат още 20 години. Първият вариант изисква някаква форма на сътрудничество, в което да има съгласие за това какво ще се прави и кой какво трябва да направи. За пример даде подхода „отдолу - нагоре“, при който не общината води, а водят тези, които искат да правят нещо.

Георги Коларов изрази мнение, че това е икономика на саморганизацията, като даде пример със събиране на боклука. Според него само общности, които умеят да се самоорганизират, така че да постигнат набелязаната цел, се развиват.

В тази връзка Ивайло Асенов добави, че способността на общностите да се самоинициират и самоорганизират, според науката е белег за добро качество на социалния капитал. Създаването на социален капитал не е лека задача, но с неговото развитие в обществото се формира нагласа за решаване на проблеми, а не нагласа да се оплакваш от тях.

Георги Коларов продължи с това, че преработващият сектор в община Елена, според него е жив, тъй като интересът към мерките за преработватели от Стратегията за ВОМР е доста голям. Поради тази причина се е наложило увеличаване на бюджета по мярката. Господин Коларов смята, че точно заради тази активност на преработвателите общината трябва да помисли как би могла да подпомогне развитието на сектора.

Според външния експерт подпомагането на бизнеса трябва да стане в съгласие с него, за да не се получи разминаване и конфликт на интереси.

Изпълнителният директор на МИГ смята, че един от приоритетите на община Елена трябва да бъде привличането на инвеститори. Преди години общината е провела обществени форуми и тогава се е направило предложение за агресивна реклама на територията, насочена към чужди инвеститори.

Тук Ивайло Асенов добави, че за инвеститорите е важна регулацията на територията, която се определя с Общия устройствен план. Бизнесът търси условия, за да се развие. Освен урегулирани позмелени имоти, има нужда от инфраструктура и качествена работна ръка. В тази връзка той попита, дали общината може да гарантира на бъдещите инвеститори човешки ресурси.

В отговор на този въпрос Христо Захариев отбеляза, че общината не може да гарантира човешкия ресурс, но може да води политика за образование и квалификация по заявка на бизнеса от територията. Така например общината може да съдейства за формирането на учебни паралелки в сферата на преработката.

В тази връзка Венцислав Петрушев сподели, че преди 2 години група местни бизнесмени са мислили как да създадат фонд, който да финансира стипендии на изявили се ученици с цел да насочат тяхното професионално развитие в туризма и преработвателната промишленост. За съжаление нищо в тази посока не е станало.

Христо Захариев смята, че бизнесът трябва да сподели за своите намерения, за да се види от какви хора има нужда. В училищата на общината не могат да се подготвят управленски кадри, като технолози например, но изпълнителски и административни може. В тази връзка Ивайло Асенов предожи да се помисли за дуални форми на обучение, ако има нужда. Захариев каза още, че от една страна хората подозират, че има негласно споразумение в бизнеса за тавана на трудовото възнаграждение, което ги кара да емигрират за по-големи заплати в областния град и от друга, бизнесът смята, че в Елена няма качествена работна ръка, която да създаде по-висок доход.

В продължение на това г-н Петрушев каза, че доста хора от бизнеса в Елена се замислят за размера на заплатите и затова, че трябва да се направи нещо в тази посока, иначе в противен случай наистина в Елена няма да остане работна ръка.

На въпроса на външния експерт Ивайло Асенов, колко е средната работна заплата в Елена се оказа, че според присъстващите в залата средната заплата варира от 700 до 2 000 лева на месец, а според статистиката месечната буртна заплата е около 960 лева.

Господин Петрушев смята, че машините ще навлязат в производството и няма как бизнесът в Елена да не се механизира. Някои от дейностите обаче не могат да се автоматизират и има нужда от качествена работна ръка. Няма как машината да разбере колко мазно е месото, например.

Срещата продължи с една от най-наболелите теми – паркирането в центъра на Елена. Един от участниците спомена, че това е вечната тема в града и за кой ли път слуша за нея. Според участниците в срещата паркирането става невъзможно само по празници, а в останалото време от годината няма такъв проблем. Някои от тях изразиха мнение, че местата за паркиране трябва да бъдат така определени, че да са мултифункционални.

Ивайло Асенов поясни, че сега е добре да се планират проекти за паркинги, съгласно Общия устройствен план на общината, така че да бъдат отразени и реализирани в ПИРО Елена.

Христо Захариев предложи лятното кино да бъде преустроено и за паркинг, а Ивайло Асенов каза, че паркингите могат да бъдат пострени на няколко етажа, стига да е рентабилно и ефективно.

Надежда Стоянова от МИГ подкрепи предложението на Захариев като добави, че на мястото на лятното кино може да бъде построен паркинг на няколко нива, като най-горното ниво може да се използва за кооперативен пазар и провеждането на събития. По такъв начин ще имаме мултифункционално съоръжение, в което ще бъде преместен пазарът от площадчето пред галерията на най-горното ниво на паркинга, а най-хубавото е, че може да се запази лятното кино.

Външният експерт отново напомни, че всяка идея за проект е добре да бъде описана под формата на проектен фиш, за да бъде обсъдена и отразена в ПИРО. Хубаво е идеите да са реалистични, но и иновативни. Господин Асенов обърна внимание на управлението на проектите и обектите след тяхната реализация. Това е голям проблем за малки общини като Елена.

Христо Захариев отбеляза, че въпросите с управлението на обектите след реализацията на проектите са доста сложни.

Ивайло Асенов добави, че в Елена управлението е обречено да бъде иновативно и в сътрудничество, защото трябва да се взимат нестандартни решения и да се поема риск. Необходими са нови подходи в управлението на публичните обекти.

Участници във фокус групата:
1.    Венцислав Петрушев – Месокомбинат „Елена“;
2.    Надежда Стоянова – МИГ Елена и Златарица;
3.    Георги Коларов - МИГ Елена и Златарица;
4.    Христо Захариев – общинска администрация Елена;
5.    Евдокия Уколова - общинска администрация .Елена;
6.    Ивайло Асенов – външен експерт;
7.    Юлия Асенова – външен експерт.

Галерия




Наименование Брой тегления
Присъствен списък 1 Изтегли документ с име "Присъствен списък"