Фокус група за подготовка на ПИРО Елена за периода 2021 – 2027 г. на тема „Туризъм, търговия и услуги“

Дата на публикуване: 04.06.2021 09:00
Четвъртък, 27.05.2021 г. от 09:30 ч. в 101 зала на общинска администрация в гр.Елена.

На срещата присъстваха представители на стопански и нестопански организации, работещи в областта на туризма, занаятчии, производител на вино, общински служители, както и външните експерти за подготовка на плана за интегрирано развитие на община Елена (ПИРО Елена).

Христо Захариев от Община Елена представи целта на фокус групата и присъстващите в залата, след което предостави думата на външния експерт Ивайло Асенов.

Ивайло Асенов внесе яснота какво представлява ПИРО и как ще протече неговата подготовка. Бяха представени средствата за прилагане на подхода „отдолу-нагоре“: анкетни карти, проектни фишове, фокус групи и интервюта, както и каналите за комуникацията и информация. Господин Асенов отбеляза, че проектните фишове трябва да бъдат попълнени и предадени не по-късно от 15.06.2021 г. Те са много важни, защото така идеите за проекти се документират, обсъждат и залагат в ПИРО, след което се придвижват към подготовка и реализация. ПИРО е сбор от всички генерирани проекти и по този начин отразява степента на активност и участие в подготовката на плана на всички заинтересовани страни. Ивайло Асенов въведе темите на фокус групата и даде думата на присъстващите в залата.

Стоян Петков, който се занимава с рибовъдство и туризъм насочи вниманието на участниците във фокус групата към състоянието на детските площадки. Той каза, че с течение на времето детските площадки се амортизират, занемаряват и трябва да се поддържат. Според него трябва по-строг контрол и повече грижа за състоянието на площадките, тъй като те се използват както от гражданите на Елена, така и от гостите на града.

Ивайло Асенов отбеляза, че състоянието на обществените пространства и облика на града са важни за развитието на туризма. Той напомни, че всеки, който има идея за проект в това направление може да попълни проектен фиш, за да не остават предложенията само на думи.

Светла Иванова – собственик на винарската изба в с.Марян каза, че през последните години състоянието на градската среда се е подобрило, за разлика от това в селата, където положението е било отчайващо. Госпожа Иванова заяви, че хората работещи в туризма правят каквото могат за облика на селото, но е необходима намесата на общината. Тя продължи с това, че пътищата, които водят от Елена към близките градове като Велико Търново трябва да се ремонтират и поддържат. Пътищата между селата, според нея са в много лошо състояние. Повечето къщи за гости са в селата и за да стигнат туристите до тях трябва да преодоляват много препятствия, което се отразява върху развитието на туризма в района.

Ивайло Асенов попита, дали има разколебаване на туристите или направо отказ от резервация, заради състоянието на пътищата. В отговор на това г-жа Иванова каза, че въпреки оплакванията на туристите, никой от тях не се е отказал от резервация.

Светла Иванова сподели, че през последните 1,5 години много хора искат да си купят къща в община Елена и да останат да пребивават по-дълго. В тази връзка трябва да се помисли за качеството на здравните услуги и сметосъбирането, което в селата не е достатъчно.  Кофите с боклук редовно се препълват и е необходимо по-често сметосъбиране. В с.Марян боклукът се извозва веднъж седмично, а понякога и по-често, когато някой за това се обади. В селото са доволни от сметосъбирането, но не е така в малките махалички наоколо. Нерегламентирани сметища има, боклук се носи всеки божи ден. Госпожа Иванова заяви, че от целия балкан се носят торби със смет и безогледно се изсипват в селата. Това не е добре за живеещите, камо ли за посетителите. Обществен автотранспорт в града и между селата няма, туристите се извозват организирано или с частни коли.

Външният експерт попита г-жа Иванова, какво е нейното мнение за развитието на туризма в община Елена.

Светла Иванова отговори, че еленският балкан е едно много хубаво място за семейна почивка. Елена е възрожденски град с богато културно-историческо наследство и прекрасна природа. За  бъдеще обаче, е добре да се помисли за повече атракции, насочени към младите туристи. Госпожа Иванова каза, че във винарската изба имат две идеи за проекти, които са насочени към по-възрастните хора, свързани с дегустация на вина.

Ивайло Асенов се поинтересува, дали туристите, които идват в избата имат интерес към историята и културата на Елена.

Госпожа Иванова продължи с това, че около 40% от посетителите на винарската изба идват заради виното. Останалите се интересуват от историята, музеите и паметниците на културата с особен фокус напоследък върху манастирите. Еко пътеките и природата са интересни за всички. Тя сподели, че климатът в с.Марян е много добър за винификация и стареене на вино. Избата произвежда вино от 7 сорта грозде. Гроздето по традиция идва от съседните територии, но виното се произвежда на територията на община Елена.

Ивелина Иванова, която се занимава с туризъм в с.Марян и с.Руховци се включи с това, че първото нещо, което туристите питат е дали има път, какво е неговото състояние и как се стига до къщата. Зимното почистване на пътищата е добро, а хората от селото помагат с каквото могат. Госпожа Иванова напълно подкрепя мнението на Светла Иванова от винарската изба за отпадъците, като каза, че сметосъбирането при тях е „много лошо“. В Долни Марян не плащат такса смет, но искат да си плащат, за да може по-често да се извозва боклука. В селото има много къщи за гости, а сметосъбирането става през седмица, което не е достатъчно. В момента хората и собствениците на къщи за гости си извозват сами боклука, когато се наложи. Ивелина Иванова сподели, че денонощна аптека в общината няма, което според нея е страшно, когато на човек му се наложи. Спешната помощ едва успява да покрие и обслужи територията на двете общини Елена и Златарица.

Ивайло Асенов отбеляза, че за развитието на туризма е важна инфраструктурата, състоянието на околната среда, чистотата и сметосъбирането, както и здравеопазването. Това подсказва, че дейностите на територията на община Елена трябва да се развиват едновременно и интегрирано, тъй като взаимно си влияят.

Ивелина Иванова каза още, че туристите, които идват за втори и повече пъти вече са минали през историческите и културните места на Елена, но всеки път се радват на природните забележителности и отркиват нещо ново. Тя даде за пример Христовския водопад, който многократно се посещава от туристите. За съжаление, обаче пътят до водопада е в много лошо състояние, а боклуци има навсякъде. Пътят е горски, но пък потока от хора е голям. Госпожа Иванова сподели, че се хвърлят много боклуци покрай пътя, а повечето имоти са частни. Събота, неделя и особено понеделник е пълно с боклуци и въпреки усилията на кмета на с.Руховци, отпадъците не могат да бъдат докрай изчистени. От една страна туристите се оплакват, че на водопада е много мръсно, а от друга причината за това са именно те, защото еленчани не ходят често там. Ивелина Иванова смята, че е добре да се обособят повече места за изхвърляне на боклуци, да се поставят повече кошчета, както и да се монтират информационни табели, свързани с опазване на околната среда. Туристите искат да ходят и посещават повече природни забележитебности като водопада, местностите около паметника на Вълчан войвода, барбекютата около с.Мийковци и др. Повечето турсти идват, заради природата и местните забележителности и когато искат да отидат на х.Чумерна, например, това им се струва много сложно, защото пътят до хижата е в много лошо състояние.

Стоян Димитров – секретар на туристическо дружество „Чумерна“ добави, че разстоянието от Елена до х.Чумерна е 34 км, като част от пътя е собственост на община Твърдица. До хижата се стига с автомобил за 45 мин., а пеша за 3 ч. и 30 мин. от с.Мийковци. Съществуват още два алтернативни маршрута, които са изградени и се поддържат от туристическото дружество. Господин Димитров обяви, че дружеството е изготвило проект за всички маршрути в общината, а не само за х.Чумерна, които са групирани на 5 места: с.Мийковци, с.Дрента, с.Костел, гр.Елена и с.Яковци. Проектът предвижда да се направят маршрути около тези населени места, където са съсредоточени повече къщи за гости.

Ивайло Асенов отново напомни, че тези идеи трябва да се предвижат чрез попълване на проектен фиш, за да бъдат отразени в ПИРО.

Стоян Димитров изрази мнение, че в планината не трябва да се поставят кошове за смет, защото те преливат и става още по-страшно. Той смята, че чрез информационни табели ще се провокират туристите да поддържат чисто и да си носят боклука в раницата.

Това провикира кратка дискусия в залата, от която стана ясно, че табелите трябва да бъдат ненатрапчиви и забавни.

Стоян Димитров добави още, че на места има частни инициативи, изградени места за отдих, където се поддържат и чисти. Той се надява в Елена да възникне такова партньорство и да бъде добър пример.

Пенчо Трухчев от с.Вълчовци смята, че освен поддръжка на еко пътеките и местата за отдих, трябва да има и защита. Той даде пример с пътеката през прохода, по билото към х.Чумерна, която била буквално унищожена от АТВ-та. Машините изравят пътя и в дъждовно време става много неприятно за ходене. Трябва да се спре достъпа на АТВ-та до еко пътеките. Това може да стане като се забрани движението на тези машини по горските пътища и еко пътеките. Необходима е регулация, но не от местно ниво, а от парламента.

Стоян Петков каза, че има АТВ и кара редовно. Той е съгласен с г-н Трухчев, но опазването на еко пътеките зависи от културата на човека. С ограничения и забрани няма как да стане.

Външният експерт Ивайло Асенов отбеляза, че развитието на туризма води до увеличаване на доходите, но и до повишаване на дискомфорта за местните хора, повече буклуци, нарушаване на ифраструктурата и екопътеките. Въпросът е как се решават тези възникващи рискове и проблеми, къде е балансът между това да се развива туризма и спокойствието, което има местното население.

Пенчо Трухчев изрази мнението, че както има закон за движение по пътищата, така и трябва да има закон за движение по горската (офроуд) инфраструктура.
Ивайло Асенов напомни, че целта на фокус групата е да се генерират идеи, които да се отразят в ПИРО на Елена, докато правенето на нов закон е работа на парламента. Реализацията на проектите и дейностите, които се залагат в плана зависи от активността на местните заинтересовани страни и ресурсите, с които разполагат или могат да привлекат.

Пенчо Трухчев продължи с това, че на местно ниво трябва да се изградят препятствия, така че АТВ-тата да не могат да преминават през тях. Едновременно с това да се определят маршрути само за тях, за да не разрушават горските пътища и еко пътеки.

Стоян Димитров поясни, че в защитените местности е забранено да се кара АТВ, но хората не знаят това. Това трябва да се контролира от някоя инспекция и да се информират хората.

Надежда Костадинова от катедра по туризъм на ВТУ смята, че възпитаването на туристите да пазят природата е доста дълъг процес, но не трябва хората да се страхуват от това. В това отношение има много добри практики. Всички са ходили в чужбина и са виждали как туристите се държат по един начин, а тук по друг. Според г-жа Костадинова е добре да се подбират туристите. Не всички туристи са подходящи за такава дестинация, каквато е община Елена. Тя сподели, че със студентите имат планирани практики и катедрата по туризъм е готова за партньорство и съдействие за изпълнение на проекти, свързани с проучване и анализ на туристическия продукт. Надежда Костадинова продължи с това, че чарът и предимството на Елена е в това, че през последните години хората търсят настаняване в къщи за гости и семейни хотели в малки населени места. Госпожа Костадинова добави още, че ковид кризата показа, че масовият туризъм е отживелица и едва ли ще бъде така, както беше до сега. Хората няма да се откажат да пътуват и ще продължат да търсят вилички и къщички на уединени места. В тази връзка е добре да се помисли за по-глобално представяне на Елена, като се формира имидж на дестинация със села и махалички, в които туристите да се почувстват на уникално място. Целта е да се рекламира и популяризира цялата община, а не всяка къща по отделно, защото това е ниско ефективно и се пропускат много възможности за всички. Надежда Костадинова смята, че подборът на туристите трябва да бъде предшестван от анализ какви са гостите и от какво се интересуват. Така ще се разбере към кои туристи да се насочи вниманието и какво да им се предлага.

Ивайло Асенов попита г-жа Костадинова, кое според нея е онова, което ще привлече вниманието на туристите към Елена.

В отговор на този въпрос Надежда Костадинова каза, че всичко споменато до тук – природа, пътеки, офроуд, история и др.ще привлекат туриста към Елена. Всичко това може да бъде дигитализирано и представено в една иновативна платформа. В нея може по интерактивен начин да се разкаже повече за историята и културата на Елена. Госпожа Костадинова обърна внимание на това, че освен места за настаняване с повече удобства и хубава храна, туристът търси преживявания и емоции. Ако община Елена, като дестинация не предложи допълнително преживявания и емоции, няма как да се увеличи престоят на туристите на територията. В тази връзка би могло да се помисли за осъвременяване на събитията и културния календар с акцент върху интерактивното представяне на местния бит и култура.

Ивайло Асенов предложи идея за сътрудничество между катедрата по туризъм на ВТУ и Община Елена, която цели подготовка на стратегия за развитие на туризма под формата на практически занимания със студенти, в които да се генерират иновативни идеи. Идеята беше добре приета както от г-жа Костадинова, така и от Христо Захариев, представител на Община Елена. В допълнение Надежда Костадинова сподели, че всяка година организират за студентите учебни практики съвместно с бизнеса или община, така че за тях това предложение е добро предизвикателство. Според г-н Асенов има нужда от нови идеи и ще бъде интересно да се види до какви резултати ще доведе взаимодействието между студентите и хората, които имат отношение към туризма от община Елена.

Владислав Велев – производител на продукти от месо каза, че всичко това до тук звучи много хубаво, но за да се случат тези инициативи трябва да се обединят бизнесът, общината и всички, които се занимават с туризъм.

Ивайло Асенов добави, че няма как да принудим хората да работят съвместно, ако те не искат.

Господин Велев продължи с това, че за да се развива градът трябват съвместни усилия и коректност в отношенията между хората. Бизнесът трябва да се мобилизира, защото след 10 години няма да има кой да работи, поради ниско и неадекватно заплащане на труда. Той смята, че трябва всеки да си настрои часовника и да си промени отношението към другия: работодателите към работниците, работниците към работодателите, хората към туристите и др. Накрая Владислав Велев добави, че има готовност с идеи за проекти, които смята да реализира.

В тази връзка Ивайло Асенов отново напомни за това, че е важно всяка една идея да бъде споделена и описана в проектен фиш, за да може да бъде отразена в ПИРО на Елена. Външният експерт подробно разясни как се попълва проектния фиш и как може да бъде представен – по ел.поща или на хартия в общинска администрация. Срокът за изпращане на проектни фишове е 15.06.2021 г.

Христо Захариев взе думата и каза, че е много далеч от туризма, не е човек от бранша, но за тази среща е имал очакване да се говори повече за инфраструктура, паркинги и ВиК, защото те са много важни за развитието на туризма. Идването на много хора в Елена създава както развитие, така и неудобство, в резултат на което се формира напрежение и се създава предпоставка за конфликти. Това напрежение трябва да бъде туширано с повече ред и инвестиции в благоустройство, така че хората да са доволни и сигурни за себе си. Захариев смята, че това се случва не само в Елена, а и в други общини, където също не достигат линейки например, особено в големите курорти. Трябва да се мисли за здравето на хората, за техния комфорт, да има място за паркиране и сигурност. За него не е нормално в едно населено място, където се развива туризъм да се влиза само от един път, тъй като другите са в постоянни ремонти. Господин Захариев е очаквал да се говори повече за атракции, които да бъдат предложени на туристите.

Ирена Славова – управител на туристически обекти заяви, че темата за паркингите и атракциите са много стари. Постоянно се говори, но нищо не се случва.

Христо Захариев добави, че това най-вероятно означава нарушена комуникация между заинтересованите страни по тези въпроси. ПИРО е възможност тези противоречия да бъдат изгладени и проблемите да бъдат решени. Малко да бъде постигнато ще е нещо, понеже всички говорят за тези пътища и липсата на вода.

Ирена Славова каза, че не знае дали има смисъл да подава проектно предложение за свлачище или път, защото от тук на сетне кой ще го изпълни.

Евдокия Уколова от Община Елена се включи, като обърна внимание на това, че съгласно Закона за туризма общината трябва да изготвя ежегодна програма за развитие на туризма. В тази програма една от позициите, която трябва да бъде заложена е изграждане и поддържане на туристическата инфраструктура, вкл.пътища. Така дейностите, свързани с обновяване и поддръжка на инфраструктурата са нормативно уредени и тяхното изпълнение зависи от сътрудничеството между общината, бизнеса и всички заинтересовани. В закона е посочено, че туристическият данък, който се събира трябва да бъде изразходван за изпълнение на програмата за развите на турзима. Тази програма се обсъжда и одобрява от консултативен съвет по туризма, в който участват с равен брой представители на местната администрация и на национални, регионални или общински музеи, от една страна, и на туристическите сдружения, вписани в Националния туристически регистър, и други физически и юридически лица, които имат отношение към развитието на туризма, от друга страна.   Това означава, че има средства и ясно определен механизъм за тяхното изразходване.

Стоян Димитров от туристическо дружество „Чумерна“ подкрепи изказването на г-жа Уколова, като добави, че е добре това съвсем скоро да се случи. Той добави, че трябва да си има програма и консултативен съвет по туризма. Това си е по закон и е голям недостатък за община Елена, че тази неща ги няма и няма на кого за това да се сърдим. Консултативният съвет по туризъм за г-н Димитров ще бъде гарант за изпълнение на програмата. За тази цел ще трябва да се направят още много срещи.

Евдокия Уколова поясни, че на територията на община Елена има категоризирани над 200 обекта за туризъм. Срещите трябва да бъдат публични, така че да участват повече хора и да се знае какво се планира, така че да има легитимност, признание и отговорност от всички.

Ивайло Асенов смята, че в такива програми трябва да се залагат раелистични и краткосрочни цели, така че да бъдат изпълними.

Евдокия Уколова добави, че програмата за туризма е за 1 година, ПИРО планира за 7 години.

Ивайло Асенов каза, че в ПИРО могат да бъдат заложени средства за подготовка на плана или стратегия за развитие на туризма. Тези средства могат да бъдат за такива експерти като Надежда Костадинова, които имат външен поглед и могат да дадат добри идеи за развитие на туризма. Външният поглед е много полезен, тъй като дава алтернатива и друга перспектива, която разширява възможностите за развитие, така че планираните дейности да са адекватни и ефективни.  Добрите идеи трябва да бъдат маркирани и предвижени към реализация. Ето защо е важно да бъдат попълвани проекти фишове, които да бъдат обсъдени и част от тях избрани и заложени в ПИРО.

Стоян Петков се включи като каза, че преди време се е прибрал в Елена от чужбина и от 2 години се занимава с туристически бизнес. Това, което му прави впечатление, че от край време има едни хора в една сфера, които си се разбират, а с всички останали няма никаква комуникация. Нещо повече, всеки дебне другия и така нищо повече от това не се получава. Той сподели, че праща много туристи към винарската изба, хотелите и къщите за гости, като смята, че така трябва да си сътрудничат хората от бранша. Трябва да се правят срещи и да се говори за тези неща.

Ивайло Асенов поясни, че срещите са хубаво нещо, защото са предпоставка за създаване на доверие и поддържане на отношения между участниците в тях.
Срещата приключи с общо съгласие за повече инициатива, сътрудничество и съвместни дейности за развитие на територията.

Участници във фокус групата:
1.    Анета Костова – туризъм, с.Мийковци;
2.    Деница Симеонова – туризъм, с.Костел;
3.    Стоян Петков – рибовъдство и туризъм, гр.Елена;
4.    Пенчо Трухчев – туризъм, с.Вълчовци;
5.    Данка Стоянова, гр.Елена;
6.    Ирена Славова – туризъм, с.Дрента;
7.    Валентин Димитров – занаяти, гр.Елена;
8.    Ивелина Иванова – туризъм, с.Долни Марян;
9.    Светла Иванова – туризъм с.Марян;
10.    Надежда Костадинова – ВТУ в гр.Търново;
11.    Стелиан Савов – туризъм, гр.Елена;
12.    Стоян Димитров – туризъм, гр.Елена;
13.    Петя Добрева – ст. експерт „Туризъм“, той и Отговорник/Ръководител на „ОТИЦ“;
14.    Христо Захариев – директор дирекция „ХДИРПС;
15.    Владислав Велев – месопреработка и туризъм;
16.    Евдокия Уколова – гл. експерт „СПИРП“
17.    Ивайло Асенов – външен експерт;
18.    Юлия Асенова – външен експерт.

Галерия




Наименование Брой тегления
Присъствен спусък 1 Изтегли документ с име "Присъствен спусък"