Фокус група за подготовка на ПИРО Елена за периода 2021 – 2027 г. на тема „Производители и преработватели“

Дата на публикуване: 04.06.2021 13:00
Четвъртък, 27.05.2021 г. от 14:30 ч. в 211 зала на общинска администрация в гр.Елена.

Христо Захариев от Община Елена представи участниците в срещата и темите на фокус групата. Той накратко разясни, какво представлява плана за интегрирано развитие на община Елена (ПИРО Елена), целите и задачите на настоящата среща.

Ивайло Асенов – външен експерт започна с покана за участие към присъстващите в залата, като помоли всеки взел думата да се представи, защото се води протокол от срещата.

Думата взе Петър Коларов – производител на мебели. Той започна с това, че неговата фирма е на свободния пазар от много време и никога не е участвала в обществени поръчки. Производството на мебелите е организирано в Елена, а клиентите с които работи са от големите градове на България. Господин Коларов смята, че проблемът на община Елена е липсата на инвеститори, които да допринесат за повишаване на дохода на работещите млади хора. За да остане един млад човек в Елена, той трябва да получава достатъчно добра заплата, така че да живее нормално.

Ивайло Асенов попита г-н Коларов, колко според него трябва да бъде средната заплата на един човек.

Петър Коларов каза, че официално повечето хора работят за 650 лева, която е минималната заплата за страната. Това обаче не е реалното трудово възнаграждение, което хората получават. Той продължи с това, че в момента за неговата фирма работят 3-ма души, при положение че са работили 8 човека. Много от фирмите, които печелят обществени поръчки използват подизпълнители, вследствие, на което за подизпълнителите цената е много по-малка и някои от тях работят с много ниска печалба, а дори и на загуба. Така става невъзможно да се работи и принуждават фирмите да прекратят своята дейност. Господин Коларов смята, че това трябва да се прекрати, защото нищо добро не ни чака. Освен това той изрази мнение, че когато се прави обществена поръчка е добре да се ползват местни ресурси и да се наемат местни подизпълнители и хора, а не такива от други места на България. Това също оказва влияние върху крайната цена на поръчката. Затова младите бягат, защото нямат условия, не им се предлага нищо, дори и на дискотека не могат да отидат. Въпреки това синът на Петър вече работи за него и правят мебели заедно.  Петър Коларов каза още, че веднага си личи кой работи, като даде пример с това, че тези които си вършат работата се виждат сутрин рано как са се захванали със задачите си. Според г-н Коларов държавата в момента е мащеха, а не майка. Помощите за ковид някак си не стигат до най-малките. Той иска всичко да е прозрачно и справедливо, за да работи нормално и да изкарва пари, според възможностите си.

Силвия Мирянова – общински служител попита, дали бизнесмените на местно ниво си помагат един на друг.

Владислав Велев – месопреработвател шеговито отговори, че много си помагат, а в подкрепа на това Георги Коларов от МИГ „Елена и Златарица“ каза „безсмислено много си помагат“.

След кратка дискусия стана ясно, че местният бизнес не си сътрудничат много, даже и на моменти си пречат, отколкото да си помагат.

Ивайло Асенов попита г-н Коларов, какво иска да се промени или случи в гр.Елена в следващите години.

В отговор на този въпрос Петър Коларов каза че, градът трябва да стане по-приветлив. Той даде за пример цетралната улица на Трявна, която създава облика на града. В Елена трябва да се направи нещо подобно, така че да стане по-известна и популярна сред хората. Коларов продължи със състоянието на парк Калето, центъра на града, който има нужда от облагородяване, като коментира неправилния начин, по който са поставени пейките в парка. Едновременно с това даде Лясковец като добър пример за облагородяване на градската среда.

Силвия Мирянова смята, че трябва да се създадат повече условия за социален и културен живот на младите хора. Тя сподели, че в гр.Елена няма дори и една дискотека за младежите.

Петър Коларов подкрепи идеята за дискотека като каза, че така младите ще останат в Елена и няма да им се налага да шофират до В.Търново и обратно, което крие много рискове и е предпоставка за произшествия.

Ивайло Асенов попита присъстващите в залата защо няма дискотека в Елена.

Петър Коларов отговори, че няма вече млади хора. Може да се направи нещо като клуб или бар, не е задължително да е дискотека. Той смята, че трябва от някъде да се започне, така че да се задържат младите.

Владислав Велев добави, че в хотелите има достатъчно помещения за барове и дискотеки.

Стефан Димитров – мл.експерт ТСУ в община Елена се включи като изрази мнение, защо няма дискотека в Елена. Според него причината не е в това, че няма млади хора, които да напълнят един бар, а в това че всеки път, когато се прави някакъв купон се появява една малка групичка от хора, които между 23 – 24 часа правят скандали и побоища. Всички знаели кои са тези хора, но никой нищо не е правил. Хората, които са стопанисвали навремето този клуб не са могли да издържат, тъй като няма как след всяка събота и неделя да сменат дограма и врата.

Владислав Велев каза, че през 90-те година на миналия век е нямало такива работи, защото е имало някакъв ред в тези заведения. Този ред може да бъде постигнат със сериозна охрана, която да гарантира сигурност.

Стефан Димитров смята, че трябва правоохранителните органи да се намесят, за да няма чувство за безнаказаност в хората, които създадавт тези проблеми. Срещу едно такова действие, трябва да има противодействие, за да не остане незабелязано.

Владислав Велев добави, че за тази цел трябва да се наеме специална охрана, която обаче излиза скъпо и функционирането на подобен бар става нерентабилно.

От казаното до тук Силвия Мирянова направи извод, че изглежда никога няма да има такъв бар в Елена.

Владислав Велев предлага, фирмите от туристическия бранш да се обединят, да отворят такова помещение и да финансират такава охрана, за да има някакво развитие.

По този повод Петър Коларов каза, че трябва да има общо решение на този проблем, защото ако днес на един му върви бизнеса и Елена е известно място, утре това може вече да не е така.

Ивайло Асенов посочи, че проблемът не е в това, че няма бар, а в това че хората нямат общо съгласие и някак си не могат да инициират действия за решаването на този проблем. В допълнение на това външният експерт сподели, че от всяка среща до момента излиза такава ситуация. Господин Асенов е останал с впечатлението, че много се говори за нещата, но трудно се предприемат съвместни действия.

Според Христо Захариев това се дължи на народопсихологията на българина. На него му прави впечатление, че на срещите не присъстват представители на едрия бизнес, което затруднява диалога и отлага проблемите за решаване. В същото време всяка година туристите и гостите на града се увеличават. Това според него означава, че все пак нещо се прави и се случва. Общината полага усилия да поддържа 3-тия или 4-тия лицензиран туристически информационен център, изцяло поема организацията по културния календар, грижи се колкото може за инфраструктурата и когато хората и фирмите не участват или пък казват, че нищо не се случва, това много обезсърчава всички, които се опитват да направят нещо. В същото време Местният съвет по туризъм няма представителност в бранша, тъй като голяма част от хората, занимаващи се с туризъм не участват в него и не са привлечени към неговата дейност.

Петър Коларов отбеляза, че голяма част от собствениците на хотели не се грижат за общите пространства.

Владислав Велев добави, че няколко пъти в годината хората от село Пърчевци се събират по въпроси, свързани с общото пространство, като от тази година (2021 г.) са започнали от всяка къща да събират пари за поддръжка на селото. Тези пари ще отидат за оформяне на канавки и отвеждане на водата. От години хората в селото си чистят пътя през зимата. Господин Велев каза още, че има хора, които смятат това за задължение на общината, но никой вече не иска да чака и сами се самоорганизираме.

Силвия Мирянова отбеляза, че инициативата на бизнеса и хората от село Пърчевци е чудесна, но попита как да се мотивират и другите жители на общината за такива съвместни дейности.

Владислав Велев отговори, че на първо време бизнесът следва да осигурява собствените си хора. Повечето заети хора, според него са в сивата икономика и не са осигурени. На него му прави впечатление, че хората без договор изкарват реален доход близък до минималната работна заплата. Хората, които имат трудов договор, работат по 12-15 часа, а не както е по закон – 8 ч. за да си изкарат заплатата.

Ивайло Асенов попита, дали хората са съгласни да работат по този начин.

Според Христо Захариев все по-малко хора са съгласни да работят без трудов договор. Младите хора имигрират, а тези които остават са до ученическа възраст и лятото си карат стажовете по заведенията.

Петър Коларов добави, че родителите са тези, които мотивират децата си да не остават в Елена.

Стефан Димитров смята, че проблемите, които се дискутират в момента са причинно-следствени и няма как да се решат за 7 години. Промяна може да се постигне с образование, възпитание и най-вече с личен пример.

Във връзка с това Владислав Велев даде пример за това как се организират инициативи и как, дори най-заинтересованите не се включват. По-миналата година (2019) е било организирано почистване на туристическата пътека Марков камък. В тази акция са се включили 10 човека от общината и персонала на фирмата на г-н Велев. Нямало е нито един представител на туристическия бранш, вкл.и съвета по туризъм към общината.

Евдокия Уколова от Община Елена се включи като каза, че за хубавите примери, като този в с.Пърчевци никой не знае и за това трябва да се води активна информационна кампания.

Стефан Димитров отбелязва, че и други хора има, които чистят, но не се знае за тях.

Ивайло Асенов предложи да се направи едно информационно табло, на което да се показват добрите инциативи и съвместни дейности, които се случват в общината.

Владислав Велев обяви, че в момента прави проект, от който доста хора ще спечелят, но никой не знае за това, все още. Едновременно с това се появяват хора, които вече ми намират кусури.

Ивайло Асенов добави, че много често, когато липсва информация, в случая за проекта и се прави нещо ново се намират хора, които да са против и интерпретират нещата по тяхна представа, като създават спънки.

Срещата продължи с темата за паркирането в центъра на града, особено когато има празници и масови мероприятия. Всички участници в срещата се съгласиха, че трябва някой да инициира обсъждане, за да се придвижи и реши този проблем.

Владислав Велев каза, че едно от решенията е да се направи платено паркиране. Има хора, които имат дворове, но паркират на пътя.

Стефан Димитров добави, че трябва да се оптимизира паркирането в центъра на града.

Силвия Мирянова попита, защо камионите, които зареждат магазините спират на улицата в центъра и така затрудняват движението по улицата.

Петър Коларов смята, че това е недупостимо и много изнервя всички, които в този момент преминават с автомобилите си по улиците.

Стефан Димитров каза, че хората трябва да знаят, че общината са всички жители на Елена, а не само общинската администрация.

Владислав Велев заяви, че тази година той и негови съмишленици ще направят няколко инициативи, от които ще имат полза всички. Това става трудно, тъй като на бизнеса не му се дават пари за обществени каузи и инициативи.

В края на срещата Ивайло Асенов напомни, че срокът за предаване на проектни фишове е 15.06.2021 г.

Участници във фокус групата:
1.    Стефан Димитров – мл. експерт „УТАБ“  в община Елена;
2.    Надежда Стоянова – експерт СВОМР на МИГ „Елена и Златарица“;
3.    Георги Коларов – изпълнителен  директор на МИГ „Елена и Златарица“;;
4.    Петър Коларов – фирма за мебели „Коларов“, гр.Елена;
5.    Владислав Велев – месопреработвател, гр.Елена;
6.    Силвия Мирянова – директор дирекция „ФБМП“;
7.    Христо Захариев – директор дирекция „ХДИРПС“;
8.    Евдокия Уколова – гл. експерт „СПИПП“;
9.    Ивайло Асенов – външен експерт;
10.    Юлия Асенова – външен експерт.

Галерия




Наименование Брой тегления
Присъствен списък 1 Изтегли документ с име "Присъствен списък"