Медена седянка по еленски

Дата на публикуване: 29.07.2014 11:12
Сладък, слънчев, с много песни, танци, усмивки и раздумки – такъв бе първият празник на еленския мед с благозвучното име „Медена седянка по еленски”. Димо Димов, който преди 12 години основа първото дружество за биологично пчеларство в този край, даде името на празника. Инициативата се организира от Община Елена съвместно с местното пчеларско дружество, Туристическия информационен център, градското читалище „Напредък” и е част от кампанията на Сдружението за биологично пчеларство, финансирана от ЕС под наслов „Силата на пчелния мед”.
Медената седянка стана в събота на градския площад и събра стотици гости. Местните пчелари Иван Стефанов, Димо Димов, Тихомир Христов, Валери Циков, Здравко Кръстев, Антон Антонов, Николай Караколев, Велчо Велчев и Николай Стефанов, както и техни колеги от Ловеч, Троян, Русе подредиха богати щандове. Имаше от всичко, що работливите пчелици произвеждат – мед – акациев, липов, билков, манов, от рапица, магарешки бодил и кориандър, восък, пчелно млечице, цветен прашец, прополис. Предлагаха се също лечебни прополисови кремове, дори работно облекло за пчеларите. Посетителите можеха да опитат и да закупят от всичко, да се разхладят с вкусна медовина, приготвена от семейство Антонови, да научат любопитни факти за меда и пчелите – например, че за 1 кг мед пчелите трябва да изминат 140 000 км и да посетят най-малко 11 600 000 акациеви, детелинови или други цветчета.
Еленският кмет инж. Дилян Млъзев пожела пчелните семейства да са здрави, питите пълни, да се роят пчелините, а празникът с всяка година да става по-богат, пищен и да събира много гости. Поздравления отправиха още председателят на 100-годишното пчеларско дружество в Елена Иван Стефанов и председателят на Сдружението за биологично пчеларство инж. Петко Симеонов. Отец Александър направи водосвет, освети меда и благослови пчеларите.
Пъстра и забавна стана медената седянка. Развлечения и изненади имаше за малки и големи. Организаторите почерпиха с вкусни меденки и раздадоха рецепти за медена пита за гости. Пчеличката Мая не смогваше да позира на снимките за спомен от празника. Местни състави и самодейци от Златарица, Горско Ново село и читалище „Градина - Върбица” веселиха посетителите. В специално уредения детски кът малчуганите рисуваха, оцветяваха, слушаха сладки приказки. Накрая направиха чудесни рисунки за детския пленер „Пчелица”, които жури оцени и награди.
Демонстрации на техники за разпечатване и центрофугиране на пчелния мед събраха най-любопитните. Че най-вкусен и ароматен е медът, който капе от питата, се убедиха всички, които успяха да опитат. След обяд за пчелари и потребители имаше научно-практически семинар на теми за биологичното пчеларство, алтернативното земеделие и апитерапията.
Празникът на еленския мед показа, че в района с пчеларство се захващат все повече млади хора. Здравко Кръстев е един от тях. Започнал преди 12 години, като си купил две тръвни. Меракът му бил повече от получения мед, но днес е доволен – има опит, сертифициран е за производство на биологичен мед и препоръчва на младите да се захващат. Заразителен е и примерът на семейство Стефанови от Раевци, които с 300 кошера успяват да се изхранват и да учат децата си. Навремето Димитринка инвестирала кметската си заплата в три кошера, получили като наследство и тези на най-възрастния пчелар в селото Начо Бончев и след като спечелили проект по мярка „Млад фермер”, съпругата окончателно зарязала магистърската степен.
Еленският мед е уникален по своите вкусови качества и това се дължи на някои специфични климатични особености на Еленската котловина. Този продукт заслужава да бъде защитен, най-малко като географско указание, и ще се борим това да стане – заяви Димо Димов.
Празникът завърши с концертна програма с участието на Митко Таралежков, бат Невен и местната формацията Blues Brothers и пускане на хартиени горящи фенери във вечерното небе.

Източник: в-к Борба