Протокол от работна среща с външните експерти за подготовка на ПИРО Елена за периода 2021 – 2027 г.

Дата на публикуване: 06.12.2021 13:40
Вторник, 19.10.2021 г. от 14:30 ч. зала 101 на общинска администрация гр. Елена.

Ивайло Асенов – външен консултант започна с това, че в рамките на тази среща трябва да се представят резултатите от социално-икономическия анализ на територията на община Елена и да се направи избор на проекти и дейности, които да се заложат в ПИРО за периода 2021 – 2027 г. Анализът е направен на база актуална статистическа информация за територията, така че да се оценят силните и слабите страни, възможностите и заплахите, на базата на които да се вземат решения какви цели, приоритети, мерки и проекти са най-адекватни, възможни и полезни за развитието на територията. Ивайло Асенов обърна внимание на това, че при избор на проектите и дейностите, трябва постоянно да се отчита връзката между резултатите от анализа, възможностите на общината, финансиращите фондове и програми, както и периода, за който се планира ПИРО. Част от анализа са предложените от заинтересованите страни проекти. Те са важни, защото от една страна се вижда какво предлагат хората, а от друга трябва да се прецени как тези предложения могат да повлияят върху развитието на територията, така че те да намерят своето място в стратегическата рамка на плана.

Първата част от срещата беше посветена на презентация на силните и слабите страни, възможностите и заплахите. В хода на презентацията се маркираха основните проблеми и тенденции, мнения и предложения от членовете на работната група.

Втората част започна с преглед на всеки един от предложените проекти - обсъждане на предмета, обхвата и бюджета.

Ивайло Асенов сподели, че генерираните до момента проекти са в съответствие с резултатите от анализа, но по отношение на техния брой и бюджети, като че ли надхвърлят административните и финансовите възможности на общината.

Инж. Димитринка Иванова – директор УТОС потвърди, че в сравнение с минали години това е точно така. Подобно мнение изказа и г-н Попов – гл.архитект на община Елена.

Ивайло Асенов предложи да се прецизират проектите на базата на SWOT анализа, като едновременно с това обемът и бюджетите да се съобразят с възможностите на община Елена.

Евдокия Уколова – гл. експерт СПИРИП обръна внимание на това, че два от генерираните проекта за пътища и ВиК дърпат сериозен финансов ресурс – 100 млн. лв. (45/55) без да дават някаква конкретика.

Ивайло Асенов предложи тези проекти да се преразгледат.

Инж. Дилян Млъзев – Кмет на община Елена се включи, като каза, че тези пари няма откъде да се вземат и инвестират в инфраструктура.

Участниците в работната среща преминаха към преглед и вземане на решения са всеки един предложен проект:
1.    Проект „Реновиране на околното пространство на СУ „Иван Момчилов“ с бюджет от 300 хил. лв. се запазва.
2.    Проект „Реконструкция на общински пътища на територията на община Елена“. Този проект предвижда реконструкция на 9,6 км. общински пътища.

Ивайло Асенов предложи на база опита на общината с подобни проекти да се определи бюджета за пътища с надценка, която да отчита инфлацията и времето за изпълнение.

Христо Захариев каза, че трябва да изберат важните и неотложни проекти, като се съобрази с финансовите възможности.

Евдокия Уколова поясни, че сумата от 45 млн. лева генерирана за пътища включва всички дадеди предложения от кметовете и заинтересованите страни. Въпросът по-скоро според нея е, каква част от пътищата трябва да бъдат ремонтирани и каква част проектирани, така че да имат готовност за ремонт в бъдеще.

Инж. Дилян Млъзев каза, че практиката показва, че когато се проектира един път, стойността толкова скача, че става невъзможно да се изпълни проектът. Община Елена не прави ремонт, а рехабилитация. Това значително променя цената.

Инж. Димитринка Иванова спомена, че за подобен проект по линията на бедствията и авариите е извършен ремонт на път и пътни съоръжения, които излизат около 500 хил.лв./км.

Ивайло Асенов сметна, че ако се правят 9 км. път по 500 хил.лв на км. цената е 10 пъти по-малка от първоначално генерираната.

Инж. Димитринка Иванова попита дали ще се конкретизира някоя пътна отсечка, или ще се запише като едно цяло.

В тази връзка г-н Асенов добави, че трябва да се посочи индикатор за ремонтирани и рехабилитирани пътища, който е в км.

Инж. Дилян Млъзев отново поясни, че това е ремонт. Ако се прави рехабилитация, стойността няма да е такава.

Господин Асенов попита дали може да се предвиди 20-30% надценка над планираното, за да обере бъдеща инфлация.

Инж. Дилян Млъзев допълни, че 500 хил. лв е била цената през 2015 г. за реконструкция. Цената за рехабилитация обаче може да се повиши. Той предложи да се заложат повече километри общинска пътна инфрасктруктура.

Ивайло Асенов обобщи: реконструкция и/или рехабилитация на 12 км. пътища на цена от 600 хил.лв. на километър, като попита участниците в срещата дали са съгласни с така формулирания проект.

Участниците в срещата приеха да се заложи проект „Реконструкция и/или рехабилитиране на участъци от общинската пътна мрежа“ с обща дължина от 12 км. и бюджет 7,2 млн.лева.

3.    Проект „Изграждане на градска ПСОВ“
Ивайло Асенов предложи този проект да се разшири с изграждане на довеждащ колектор, ремнот на съществуваща канализационна мрежа и доизграждане на нова.

По мнение на Димитринка Иванова бюджетът на така формулирания проект трябва да бъде около 12 млн.лв.

4.    Проект „Подобряване на водоснабдяването в населените места“
Според г-н Асенов този проект трябва да се отдели като самостоятелен от проекта за пречиствателната станция за отпадни води и канализацията, защото е за водоснабдяване и се отнася по-скоро за селата на община Елена. От практиката до момента се вижда, че проектите за водоснабдяване се финансират по разични програми, приоритети, мерки и/или операции и бюджетни линии.

Христо Захариев смята, че не бива да се фиксират населени места, защото намеренията на ВиК не са много ясни, а освен това в генерирания към момента проект става въпрос за Бойковци и Майско. Така например не се знае, дали проектът за Бойковци е оправдан, имайки предвид малкия брой жители.

Инж. Димитринка Иванова потвърди и допълни, че за Майско е оправдано, тъй като е едно от най-населените села в общината.

Инж. Дилян Млъзев каза, че проблеми с водоснабдяването има на много места, но не всичко е възможно да се случи. При тези проекти е важно дали разходите оправдават ползите.

Ивайло Асенов обобщи, че проектът е добре да бъде с по-широк диапазон, който вкл. изграждане на нови, ремонт и подмяна на стари водопроводи и мрежи в селата с проблеми във водоснабдяването и в зони с развит туризъм. За този проект е необходим индикатор, който трябва да мери дължината на водопроводите в л.м. или км.

Арх. Попов спомена, че освен линейни съоръжения може да се наложи да се проучват водоизточници.

Ивайло Асенов поясни, че за целите на планирането е добре да се заложи такъв индикатор, който да бъде реалистичен и изпълним. Така например проектът за село Бойковци планира рехабилитация на 1100 м.водопровод.

Инж. Димитринка Иванова каза, че при това положение е добре да се заложи индикатор, за който имаме проект. Тя предлага така формулирания проект да бъде с бюдежт от 1 млн.лева като се заложи минимален индикатор от 1100 л.м. водопроводи общо за цялата община. Според нея залагането на по-високи цели ще затрудни значително общинската администрация.

Ивайло Асенов каза, че това е много важно. Бъдещите проекти трябва да бъдат съобразени с капацитета и възможностите на общината.

Инж. Дилян Млъзев допълни, че реализирането на двата проекта за канализация и пречиствателната станция за отпадни води, както и водоснабдителни мрежи ще бъде огромно натоварване за община Елена.

Участниците в срещата решиха бюджета за „Подобряване на водоснабдяването в населените места“ да бъде 1 млн.лева.

5.    Проект „Закупуване на сметосъбираща техника“
Христо Захариев заяви, че идеята на този проект е общината да осъществява самото сметоизвозване, а не да наема външни фирми за това.

Инж. Дилян Млъзев каза, че общините масово преминават към собствено сметоизвозване.

Ивайло Асенов допълни, че при това положение е важно да се спазва йерархията при упраление на отпадъците, да се изготви програма и да се вземе решение как ще бъде организирано управлението на отпадъците на територията на община Елена, имайки предвид че общината е поела ангажименти към Регионалното депо Велико Търново, които трябва да изпълни.

Инж. Дилян Млъзев смята, че трябва да се създаде общинско дружество за управление на отпадъците и да се инвестира в нова сметосъбираща и почистваща техника.

Предвид това участниците в срещата решиха проектът да включва създаване на дружество за управление на отпадъците и закупуване на сметосъбираща техника.

Арх. Попов попита дали това включва площадка за отпадъци.
Ивайло Асенов поясни, че според него този проект се отнася за сметосъбиране и извозване, а площадката се отнася към сепариране и рециклиране на отпадъците. Изграждането на площадка е един от ангажиментите, които община Елена е поела към Регионалното депо. Подобен тип площадки са в съответствие с националната политика за намаляване депонирането на отпадъци.

Инж. Димитринка Иванова попита къде е разписан подобен ангажимент.

Ивайло Асенов отговори, че изграждането на подобен тип площадка е записано в частта Общински план за дейностите за община Елена към Регионалната програма за управление на отпадъците на регион Велико Търново 2014 – 2020 г. Тази дейност е заложена, но не е извършена все още. Според тази програма трябва да се изгради площадка за събиране, третиране и рециклиране на отпадъци, вкл. и внедряване на съоръжения за това.

Евдокия Уколова предположи, че най-вероятно тези дейности, които не са били изпълнени, съгласно тази програма до 2020 г. ще се пренесат за изпълнение в следващия програмен период.

Ивайло Асенов попита присъстващите в залата, дали община Елена иска да прави подобен тип площадки.

Арх. Попов отговори, че за строителните отпадъци това е задължително.

От дискусията на тема отпадъци участниците в срещата се съгласиха в ПИРО да се заложат следните дейности:
    Създаване на общинско дружество за управление на отпадъците;
    Закупуване на сметосъбираща техника и оборудване за разделно събиране на отпадъци с бюджет от 1 млн.лв.;
    Изграждане на площадка за сепариране, третиране (рециклиране) на отпадъци с бюджет от 1 млн.лв.

6.    Проект „Пленери по изобразително изкуство, скулптура и  керамика“
Ивайло Асенов попита, дали прогнозния бюджет от 188 хил.лв. е реалистичен.

Димитринка Иванова отговори, че този бюджет е генериран, така че да бъде разпределен през годините до 2027 г.

Реши се бюджетът на проекта да остане, така както е генериран първоначално – 188 хил.лв.

7.    Проект „Енергоефективна реконструкция на сгради общинска собственост“
Евдокия Уколова уточни, че този проект се отнася до сгради общинска собственост със смесено предназначение.

Във връзка с това г-н Асенов обърна внимание на това, че сградите с различно предназначение – култура, образование, спорт, публични услуги се финансират по различни бюджетни линии, финансиращи отделни мерки към съответните програми.

Христо Захариев каза, че няма как да бъдат отделени, тъй като сградата е една, а вътре са читалище, кметство, детска градина и др.

Арх. Попов поясни, че от тези сгради има само една образователна, тази в с. Каменари. Всички останали са със смесено предназначение. Това са НЧ "Наука - 1900" в с.Марян, ДГ Каменари, НЧ Ср. колиби, НЧ Марян, НЧ Костел, НЧ Блъсковци, сградата на Общината, НЧ Руховци и Палици.

Ивайло Асенов каза, че за целите на отчитането и определянето на индикаторите в ПИРО е необходимо да се даде информация за площта (РЗП в кв.м.) на сградите.

Арх. Попов заяви, че той поема ангажимент да подаде такава информация.

Работната група реши бюджетът по проект „Енергоефективна реконструкция на сгради общинска собственост“ да се запази – 10 млн. лв.

8.    Проект „Благоустрояване на обществени територии“
Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 5 млн.лв.

9.    Проект „Благоустрояване на кв.Север в гр.Елена“
Проектът вкл.: подобряване на междублокови пространства, съоръжения за съхраняване на дърва, паркоместа, преасфалтиране, отводняване, зелени площи и др.

Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 1 млн.лв.

10.    Проект „Реставрация на недвижими културни ценности в община Елена“
Проектът обхваща: Бакаловата къща, сградата на бившата полиция, Часовниковата кула, къщата на Иван Момчилов, Златевата къща, обекти дадени на Музей на „Възраждането“ в гр. Елена и др.

Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 2,5 млн.лв.

11.    Проект „Закупуване на микробус (8+1 места) пригоден за планински пътища за нуждите на ЦНСТ в с. Илаков рът“
Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 100 хил.лв.

12.    Проект „Център за грижа за пълнолетни лица с интелектуални затруднения в с. Илаков рът - основен ремонт и енергийна ефективност“
Арх. Попов поясни, че за този проект Общината има изготвена техническа документация.

Ивайло Асенов напомни, че е необходимо да се набави информация за индикатор (кв.м. и брой ползватели).

Арх. Попов пое ангажимент да даде информация за РЗП на сградата по проекта.

Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 1 млн.лв.

13.    Проект „Реконструкция на старото училище "Иларион Макариополски" в гр. Елена“
Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 6 млн.лв.

14.    Проект „Калевата къща“ - почивна база на община Елена - ремонт и обзавеждане, енергийна ефективност“
Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 100 хил.лв.

15.    Проект „Подпомагане на домакинства, живеещи в еднофамилни и многофамилни жилищни сгради“
Проектът включва енергийна ефективност на жилищни сгради, вкл. и ВЕИ.

Ивайло Асенов поясни, че този проект ще трябва да се раздели на два проекта, съответно за еднофамилни и многофамилни жилищни сгради. Причината за това е условието за финансиране по Плана за възстановяване и устойчивост на Република България. По този план се предвижда финансиране на пасивни и активни мерки за енергийна ефективност на многофамилни жилища. Еднофамилните жилищни сгради (къщи) ще се финансират само за внедряване на ВЕИ за собствени нужди. Във връзка с това г-н Асенов попита, колко многофамилни и колко еднофамилни сгради ще се финансират.

Според инж. Дилян Млъзев е добре да се заложат минимум 3 блока и 50 къщи за енергийна ефективност.

Ивайло Асенов обърна внимание на това, че е необходимо да се дадат и прогнози за индикаторите (РЗП в кв.м. и др.).

Участниците в работната среща одобриха обхавата и съдържанието на проекта.

16.    Проект „Проект за реиновиране на фасади с лице към главните улици в центъра на гр. Елена“
Арх. Стефан Димитров – мл. експерт „УТ“ пое ангажимент да уточни параметрите по проекта.

17.    Проект „Разширяване на паркинг на запад от ул. „Иван Кирилов“ (до магазин "Панда")“
Проектът вкл.: почистване на храстова растителност, подравняване, изграждане на подпорна стена, асфалтиране и др.

Арх. Стефан Димитров сподели, че е направил предварителен чертеж в мащаб и след като го е нанесъл на картата в центъра, установил, че така няма да може да се разширят местата за паркиране. Освен това половината от съществуващия паркинг в момента попада в частен имот. Според него планиран по този начин, проектът не може да се реализира.

Ивайло Асенов изрази мнение, че този проект ще остане в режим на изчакване, докато не се даде друго решение на проблема и се генерира ново предложение.

18.    Проект „Разширяване на парк "Калето" на изток“
Проектът вкл.: прочистване на храстова растителност, оформяне на парк в гористата местност, монтаж на пейки и кошчета за отпадъци и изграждане на алеи и атракциони.

Ивайло Асенов попита дали предложената сума от 5 млн.е реалистична за такъв тип проект.

Според Дилян Млъзев по-реалистична е сумата от 2,5 млн.лева, вземайки предвид дейностите по проекта.

Ивайло Асенов отново напомни за информация относно площта, която ще се облагородява.

Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 2,5 млн.лв.

19.    Проект „Модернизация и изграждане на енергоспестяващо улично осветление в населените места на община Елена“
Проектът предвижда: подмяна на старите осветителни тела и стълбове с такива, които са в хармония с архитектурата на град Елена; изграждане на ефективно енергийно осветление в населените места в общината.

Ивайло Асенов отново напомни за информация във връзка с определяне на индикаторите (дължина на улиците, брой тела, ползватели).

Предложения бюджет от 10 млн.лева ще се преразгледа и уточни.

20.    Проект „Обновяване на детските площадки в гр. Елена, с. Майско, с. Константин, Каменари и др. Поставяне на уреди за спорт на открито“
Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 200 хил.лв.

21.    Проект „Център за резидентна грижа за лица в надтрудоспособна възраст без увреждания (дом за възрастни хора) - доизграждане и обазавеждане, енергийна ефективност“

Проектът ще бъде реализиран в с. Тодювци. За негово изпълнение са предложени 700 хил.лева.

Инж. Дилян Млъзев смята, че този бюджет трябва да бъде увеличен, тъй като е само за строителство, а има и обзавеждане и др.

Христо Захариев каза, че сградата е компрометирана и необзаведена. Той също смята, че този бюджет няма да е достатъчен.

Ивайло Асенов отново напомни за административния и финансовия капацитет на общината.

Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 1,5 млн.лв.

22.    Проект „Ликвидиране и рехабилитация на замърсените терени с отпадъци в землището на община Елена“
Този проект е част от темата за отпадъците. За неговото реализиране са предложени 100 хил.лв.

Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 210 хил.лв.

23.    Проект „Създаване на електронен регистър на недвижимите културни ценности“
Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 70 хил.лв.

24.    Проект „Възстановяване на войнишки паметник в махала Томбето на ново място в с. Майско“
Инж. Дилян Млъзев предложи войнишките паметници да се обединят в един проект.

Ивайло Асенов каза, че това веднага може да стане, при положение че има предложени още подобни проекти. За сега обаче няма други предложения.

Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 9 хил. лв.

25.    Проект „Разработване и финансиране на местна политика в подкрепа на здравеопазването на територията на община Елена“
Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 30 хил.лв.

26.    Проект „Изграждане на закрита многофункционална спортна зала“
Ивайло Асенов каза, че този проект е предложен с проектен фиш и дискутиран във фокус групите.

Христо Захариев напомни, че залата беше предложена от спортните клубове с цел развитие на национална спортна дейност покрай организацията и провеждането на спортни събития и състезания. Това обаче се случва два или три пъти в годината. В останалото време тази зала изисква поддръжка без да се използва пълния й капацитет. Г-н Захариев смята, че инвестицията в изграждането на залата е неоправдана и неналожаща.

Ивайло Асенов посочи, че към момента бюджета на предложените проекти е 92 млн., което означава, че изборът на проекти трябва да е съобразен с капацитета и възможностите на общината, важността и необходимостта на проекта, който се предлага в ПИРО.

Участниците в работната среща решиха проектът за многофункционалната спортна зала да отпадне.

Инж. Дилян Млъзев добави, че дори и да не се направи спортна зала трябва да се постави осветление и създаде паркинг към тренировъчно игрище до градския стадион.

27.    Проект „Осветление и паркинг към тренировъчно игрище до стадиона“
Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 100 хил.лв.

28.    Проект „Обезпечаване с кадри  в областта на социалните дейности чрез обучение на 3-ма човека за  4 годишен период (заплащане на семестриални такси)“

Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 12 хил. лв.

29.    Проект „Развитие на туризма чрез насърчаване на частната инициатива за предлагане на туристически услуги - Стратегия за развитие на туризма“
Ивайло Асенов уточни, че тук става въпрос за подготовка на стратегия за развитие на туризма. Това не е едногодишна програма за развитие на туризма, която се подготвя съгласно Закона за туризма.

Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 50 хил.лв.

30.    Проект „Отстраняване на аварийна ситуация на свлачище на път VTR 1079 - Елена - Лазарци - Мийковци при км.3+950 (готов проект)“
Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 400 хил. лв.

31.    Проект „Подмяна на покрива и саниране на сградата на ДГ в с. Константин. Обновяване на съоръженията на двора, които са стари и амортизирани.“
Бюджетът по проекта е в размер на 40 хил.лв. Тази сума ще бъде допълнително уточнена.

32.    Проект „Основен ремонт на покрива, саниране на сградата, обновяване на дворното пространство с нови уреди и съоръжения на ДГ "МИР" в с. Каменари.“
Бюджетът по проекта е в размер на 40 хил.лв. Тази сума ще бъде допълнително уточнена.

33.    Проект „Реконструкция на спортна площадка и ограда на ОУ с. Майско“
Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 30 хил. лв.

34.    Проект „Подмяна на експозиции  в Музей на Възраждането“
Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 1,5 млн.лв.

35.    Проект „Поставяне на соларни панели, ремонт на спортната площадка, облагородяване на дворното пространство и ремонт на стълбите на ОУ "Христо Ботев" в с. Беброво“

Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 50 хил. лв.

36.    Проект „Закупуване на 16 броя комплекта северняшки носии и обувки за деца от състава за народни песни и танци към ЦПЛР“
Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 10 хил.лв.

37.    Проект „Подмяна на електрическата инсталация и осветителните тела на градската библиотека“
Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 10 хил.лв.

38.    Проект „Закупуване на интегративни дъски с мултимедиен проектор - 4 бр. за ДГ „Радост“ в гр. Елена“
Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 10 хил. лв.

39.    Проект „Закупуване на автомобил за нуждите на ДСП“
Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 50 хил.лв.

40.    Проект „Ремонт на три улици - 1,2 км. общо в с.Тодювци; Ремонт на улица  от 600 м. в с. Търкашени“
Ивайло Асенов напомни за необходимост от информация за индикатори по проекта. При планирането на индикаторите в ПИРО е по-добре да се заложи по-ниска стойност, в същото време това не пречи да се реализира по-висока такава.

Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 1 млн.лв.

41.    Проект „Ремонт на настилка и мостови съоръжения на два участъка от 3 км. на общински път VTR 1080 /III-62, Твърдица-Елена/ - Тодювци-Дрента-Горни край“

Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 600 хил.лв.

42.    Проект „Изграждане и обзавеждане на компактен планетариум с капацитет 15 посетители за туристи и обучение на ученици“
Христо Захариев поясни, че този проект е предложен от местен предприемач. Обектът ще бъде изграден в землището на гр. Елена.

Инж. Дилян Млъзев попита, дали за този планетариум има някаква визия или някакви подробности.

Ивайло Асенов поясни, че това е информацията, която има в момента.

Арх. Попов искаше да знае дали има някаква документация по този проект.

Ивайло Асенов добави, че на този етап това е просто една идея без никаква подготовка.

Предметът, обхватът  и бюджетът  по проекта остават за доуточняване.

43.    Проект „Подмяна на дограмата на НЧ "Наука - 1899" в с. Костел (44 прозореца и 6 врати)“
Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 20 хил.лв.

44.    Проект „Интеграция на децата от малките населени места чрез обогатяване на знанията и съвместни инициативи в сътрудничество с Музей  на Възраждането, ЦПЛР и други образователни институции от гр. Елена.“

Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 10 хил.лв.

45.    Проект „Енергийна ефективност на сградата на ДГ "Приказен свят" в с.Майско. Изграждане на детска площадка. Осигуряване на допълнителни занимателни дейности за децата.“

Участниците в работната среща одобриха обхвата, като по отношение на съдържанието премахнаха „изграждане на детска площадка“ и заложиха  бюджет от 50 хил. лв.

46.    Проект „Изграждане на туристически атракциони около общинския център“
Прогнозен бюджет на проекта: 5 млн.лева

Ивайло Асенов помоли за доуточняване на предмета на проекта.

Арх. Попов също се поинтересува за по-конкретна информация.

Арх. Стефан Димитров изказа мнение, че така няма как да се одобри проектът и да се прогнозира бюджет.

Участниците в работната среща решиха проектът за изграждане на туристически атракциони около общинския център да отпадне.

47.    Проект „Изграждане на ски зона под връх Чумерна до Игликина поляна – проектиране.“
Евдокия Уколова уточни, че става въпрос за подготовка на технически проект.

Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 50 хил. лв.

48.    Проект „Изграждане на велоалея в гр. Елена или по трасето на ЖП линията“
Поектът е с бюджет от 5 млн.лева и не беше одобрен от участниците в работната група.

49.    Проект „Организиране и провеждане на нови празници и събития с цел обогатяване на културния календар на община Елена“
Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 60 хил.лв.

50.    Проект „Създаване на посетителски център на еленския бут в съществуваща сграда“
Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 100 хил. лв.
    
51.    Проект „Придобиване на собственост върху терен и проектиране на многофункционална зона в областта на ЖП гарата“
Евдокия Уколова поясни, че става въпрос освен за придобиване на собственост, но и за проектиране.

Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 100 хил. лв.

52.    Проект „Възстановяване на трасето по мотокрос в гр. Елена“
Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 250 хил. лв.

53.    Проект „Изолация на покрива на клуба по борба. Закупуване на тепих, спортни уреди и пособия“
Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 30 хил. лв.

54.    Проект „Изграждане на пешеходни маршрути на територията на община Елена - почистване, маркиране, поставяне на табели, изграждане и поддържане на кътове за отдих, създаване на атракционни“

Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 60 хил. лв.

55.    Проект „Ремонт на хижа "Буковец" - покрив, саниране, санитарни възли, ВиК“
Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 150 хил. лв.

56.    Проект „Ремонт на хижа "Чумерна" - покрив, саниране, санитарни възли, ВиК“
Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 200 хил. лв.

57.    Създаване на реалистична скулптура на елен - "Сребърния елен".
Скулптурата ще бъде с естествена големина от нераждаема стомана (огледален блясък) и поставена в центъра на градското пространство.

Участниците в работната среща одобриха обхвата и съдържанието на проекта с бюджет от 18 хил.лв.

Работната група приключи своята работа в 18,00 часа.  

Участници в работната среща:
1.    Христо Захариев – директор дирекция „ХДИРПС;
2.    Евдокия Уколова – гл. експерт „СПИРП“;
3.    арх. Красимир Попов – гл. архитект;
4.    Светослав Петров – ст. експерт „КН“;
5.    инж. Димитринка Иванова – директор „УТОС“;
6.    Ангелина Йорданова – гл. инспектор „ОСВ“
7.    арх. Стефан Димитров – мл. експерт „УТ“;
8.    инж. Христо Симеонов – гл. инженер на община Елена;
9.    Надежда Стоянова – експерт в СНЦ „МИГ общини Елена и Златарица“;
10.    Инж. Дилян Млъзев – кмет на община Елена;
11.    Ивайло Асенов – външен консултант;
12.    Харалан Александров – външен консултант;
13.    Юлия Асенова – външен консултант.

Галерия




Наименование Брой тегления
Prisastven_spisak.pdf 57 Изтегли документ с име "Prisastven_spisak.pdf"