„Елена - градът с име на Царица“ - предаването за балканския град /еп. 26/
Дата на публикуване:
15.03.2022 14:35
Тази радиосреща в Елена – градът с име на царица, е посветена на две млади момичета, които са доброволки на Червения кръст, на един планинар, свързал живота и емоциите си с хората, които обичат планината и природата. И най-напред – на онова, което свърза Елена с Васил Левски.
В дните между 19 февруари, дата, която посвещаваме на гибелта на Апостола и паметта за него, и Трети март – националният празник на България, свързан с Освобождението ни от вековното турско робство, няма как да не погледнем към Музея на възраждането в град Елена. Там се съхраняват реликви, документи и спомени за събития и личности, сред които и за онзи светлоок българин, който „е все ведел и все пее” и който дари живота си на идните поколения като пример. Апостолът е свързан с град Елиена, чрез приятелства и общи идеи, разказва Светослав Петров, главен уредник в музея на Възраждането.
Планината вероятно няма тайни от Стоян Димитров, секретар на Туристическо дружество „Чумерна 1901”. Но и Стоян Димитров вероятно няма тайни за планината, защото споделя своя опит на планинар с всички, които за пръв път се качват в Еленския Балкан. И им помага да открият прелестите на природата и емоцията на прежвяванията. За да се върнат отново. Както казва той, планинският туризъм с инфраструктурата, създадена в миналото, е достъпен практически за всички, а носи не по-малко удоволствия от гостуването в скъп курорт. Нужна е обаче малко грижа и обединени усилия.
Йорданка Никифорова и Кристиана Кънчева са доброволки на Българския младежки червен кръст. Там те се подготвят да подадат ръка когато е нужно и по начин, който е правилен, заедно израстват като добри хора, преодоляват неприятни ситуации с грижа за другите, посрещат благодарни погледи и усмивки от хората, на които са протегнали ръка. Те са Йорданка и Кристияна, но като тях има и други деца – децата на Елена, в чийто ръце утре ще е бъдещето на града – град с име на царица.