„Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд“ - етап I.

Дата на публикуване: 23.01.2023 08:20
Настоящата процедура за предоставяне на БФП е първи етап от изпълнението на подмярка „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд“ към компонент „НИСКОВЪГЛЕРОДНА ИКОНОМИКА“ на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ).

Настоящият първи етап предвижда интензитетът на безвъзмездната финансова помощ да е 100% от допустимите разходи, като набирането на проектни предложения за изпълнение на инвестиции да приключи на 31.05.2023 г.

След приключването на този първи етап, ще  се предвижда обявяване на нова процедура за изпълнение на втори етап на изпълнението на подмярка „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд“.

Във втория етап интензитетът на безвъзмездната финансова помощ ще бъде 80% от допустимите разходи. Тя ще стартира след края на тази процедура и кандидатстването по нея ще приключи на 31.12.2023 г.

Поради различния интензитет на помощта и необходимостта от осигуряване на собствено участие от сдруженията на собствениците се предвижда да бъде публикувана самостоятелна процедура за кандидатстване, която да отразява спецификите свързани с изискването за осигуряване на собствено участие от страна на Сдруженията на собствениците (СС).

Средствата по настоящата процедура се предоставят чрез подбор на предложения за изпълнение на инвестиции от крайни получатели, съгласно чл. 3, ал. 2, т. 1 на Постановление на Министерския съвет № 114/08.06.2022 г. за определяне на детайлни правила за предоставяне на средства на крайни получатели от Механизма за възстановяване и устойчивост .

Оценката по настоящата процедура ще се извършва на един етап, в съответствие с чл. 17 на Постановление на Министерския съвет № 114/08.06.2022 г. за определяне на детайлни правила за предоставяне на средства на крайни получатели от Механизма за възстановяване и устойчивост (обн. ДВ, бр. 43 от 10.06.2022 г.) (МВУ).

Кандидатстването по настоящата процедура се осъществява въз основа на предложения, които се подават през общината партньор и се оценяват в съответствие с критериите, описани в Насокита за кандидатстване. Кандидатите за средства подават предложение за изпълнение на инвестиция чрез формуляр за кандидатстване в информационната система за МВУ в съответствие с условията, определени в Насоките за кандидатстване.
 
ВАЖНО !!!

ДОПУСТИМИ СА ВСИЧКИ МНОГОФАМИЛНИ ЖИЛИЩНИ СГРАДИ, КОИТО СЕ УПРАВЛЯВАТ ПО РЕДА НА ЗАКОНА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ЕТАЖНАТА СОБСТВЕНОСТ (ЗУЕС)* И СА ПРОЕКТИРАНИ ПРЕДИ 26 АПРИЛ 1999 Г.

* МНОГОФАМИЛНИТЕ ЖИЛИЩНИ СГРАДИ, КОИТО СЕ УПРАВЛЯВАТ ПО РЕДА НА ЗУЕС СА ТЕЗИ, В КОИТО БРОЯТ САМОСТОЯТЕЛНИ ОБЕКТИ СА НАЙ-МАЛКО ЧЕТИРИ И ПРИНАДЛЕЖАТ НА ПОВЕЧЕ ОТ ЕДИН СОБСТВЕНИК. СГРАДАТА СЛЕДВА ДА Е ЖИЛИЩНА И ДА Е ПРЕДНАЗНАЧЕНА ЗА ПОСТОЯННО ОБИТАВАНЕ, В КОЯТО НАЙ-МАЛКО 60 НА СТО ОТ НЕЙНАТА РАЗГЪНАТА ЗАСТРОЕНА ПЛОЩ СЕ ЗАЕМА ОТ ЖИЛИЩА (СЪГЛАСНО § 5, Т. 29 ОТ ДОПЪЛНИТЕЛНИТЕ РАЗПОРЕДБИ НА ЗУТ).

Сдружения на собственици, подали заявления за интерес и финансова помощ по Националната програма за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради, няма да ползват  предимство при кандидатстване по настоящата процедура и следва да подадат всички изискуеми документи.

Основната цел на настоящата процедура за предоставяне на средства от МВУ е устойчиво енергийно обновяване на националния сграден фонд от жилищни сгради.

Конкретни цели:
•    Подобряване енергийните характеристики на националния сграден фонд от жилищни сгради, чрез прилагане на интегрирани енергоефективни мерки;
•    Достигане на клас на енергопотребление минимум „B“ след прилагане на енергоспестяващи мерки при жилищни сгради;
•    Стимулиране на минимум 30% спестяване на първична енергия за обновените жилищни сгради;
•    Ресурсна ефективност, икономическа целесъобразност, декарбонизация чрез ВЕИ, устойчив строителен процес;
•    Намаляване на енергийната бедност, чрез намаляване на разходите за енергия;
•    Подобряване на условията и качеството за живот на населението в страната чрез обновяване и модернизиране на сградния фонд.
 
Дейностите по настоящата процедура се осъществяват на територията на цялата страна, в 28 области и 265 общини, сред които е и община Елена.
 
Минималният размер на заявените средства по всеки индивидуален проект е 50 000 лева.
Максималният размер на заявените средства по всеки индивидуален проект за сграда/ блок-секция не може да надхвърля 9 500 000 лева.

Допустимите дейности за финансиране са:
•    Дейности по изпълнение на мерки за енергийна ефективност, които са предписани като задължителни за сградата в обследването за енергийна ефективност:
•    По външните сградни ограждащи елементи:
•    подмяна на дограма (прозорци, врати, витрини и др.);
•    топлинно изолиране на външните ограждащи елементи (външни стени, покриви, подове и др.).
•    По системите за поддържане на микроклимата:
•    изграждане на системи за оползотворяване на енергията от възобновяеми източници за енергийните потребности на сградата;
•    ремонт или подмяна на амортизирани общи части на системите за отопление, охлаждане и вентилация на сградата за повишаване на енергийната ефективност;
•    реконструкция на вертикалната система за отопление в хоризонтална, като се осигурява индивидуално отчитане на разхода на топлина за всеки собственик на самостоятелен обект в сградата;
•    ремонт или подмяна на електрическата инсталация в общите части на сградата и изпълнение на енергоспестяващо осветление в общите части;
•    инсталиране на система за автоматизирано централизирано управление на осветлението в общите части на жилищната сграда;
•    поставяне/инсталиране на системи за възобновяеми енергийни източници, ако са посочени в енергийното обследване
•    Съпътстващи строителни и монтажни работи, свързани с изпълнението на мерките за енергийна ефективност и съответното възстановяване на общите части на сградата в резултат на изпълнените мерки с енергоспестяващ ефект. Съпътстващите строителни и монтажни работи са свързани единствено с възстановяването на първоначалното състояние, нарушено в резултат на обновяването на общите части и на подмяната на дограма в самостоятелния обект.
•    СМР, които произтичат от нормативни изисквания свързани с безопасната експлоатация на сградите и са предписани като задължителни в техническия паспорт на сградата и СМР, които са нормативно необходими за въвеждане на сградата в експлоатация:
•    СМР свързани с отстраняване на локални дефекти и повреди, които не нарушават общата конструктивна устойчивост на сградите, но в същото време създават опасност за преките ползватели или неотстраняването им би довело до по-сериозни промени в носещата конструкция на сградата в бъдеще;
•    СМР свързани с осигуряване на пожарна безопасност, ремонт/подмяна на мълниезащитна и заземителна инсталация, осигуряване на достъпна архитектурна среда).
 
ВАЖНО!
Няма да се финансират:
•    Подмяна или монтиране на отоплителни тела в самостоятелните обекти;
•    Обзавеждане и оборудване в самостоятелните обекти;
•    Ремонт в самостоятелните обекти извън дейностите по възстановяване на първоначалното състояние на обектите вследствие ремонта на общите части или подмяната на дограма;
•    Изпълнение на мерки по асансьорите и/или подмяна и/или монтиране на асансьори с нови или втора употреба;
•    Изпълнение на дейности по вертикална планировка около сградата;
•    Ремонт и подмяна на ВиК инсталации.

Допустими за финансиране са и следните съпътстващи дейности:
•    Извършване на обследване за енергийна ефективност и сертифициране за ЕЕ – първоначално обследване за енергийна ефективност за целите на подаване на предложение по настоящата процедура;
•    Изготвяне на обследване за установяване на техническите характеристики, свързани с изискванията по чл. 169, ал. 1 (т. 1 - 5) и ал. 3 от ЗУТ и на технически паспорт на сградата;
•    Изготвяне на независима експертна оценка, изготвена от сертифициран енергиен одитор (лица от регистъра по чл. 44, ал. 1 от Закона за енергийната ефективност) след приключване на дейностите по изпълнение на СМР;
•    Изготвяне на инвестиционен проект и оценка на съответствието му съгласно ЗУТ;
•    Авторски и строителен надзор съгласно ЗУТ;
•    Въвеждане на обекта в експлоатация;
•    Публичност и информация на проекта;
•    Организация и управление на проекта.
 
ВАЖНО!
Изисквания за постигнати енергийни параметри от приложените мерки:
След изпълнение на енергоспестяващи мерки (ЕСМ) сградите следва да постигат клас на енергопотребление „В” или по-висок.
Задължително изискване е след изпълнение на мерките в многофамилната сграда да се постигне минимум 30% спестяване на първична енергия. В случай, че след изпълнение на предложение за изпълнение на инвестиция (ПИИ) не се постигне минимум 30 % спестяване на първична енергия, както и клас на енергопотребление „В” съгласно действащата към датата на изготвяне на инвестиционния проект нормативна уредба, всички получени средства  подлежат на възстановяване.

Приоритет ще се дава на предложения за изпълнение на инвестицията за енергийна ефективност в съчетание с мерки, които допълват архитектурния облик на града.

В случай, че мерките включват системи за отопление и охлаждане и/или производство на електрическа енергия от възобновяеми източници (ВИ), допустими са само такива за обезпечаването на енергийното потребление в общите части на сградата. Изграждането на съоръжение за производство на енергия от ВИ е допустимо, само ако съоръжението за производство на енергия от ВИ ще бъде собственост на крайния получател и произведената енергия ще се използва за нуждите му.

Водещият партньор следва да представи доклад от обследването, от който да става ясно, че производството на електрическа и/или топлинна енергия, осъществено със средства от МВУ, е за собствено потребление и същото не надхвърля необходимото количество енергия за покриване нуждите на съответната сграда. (в случаите, когато предложението включва мерки за отопление и охлаждане и/или производство на електрическа енергия от възобновяеми източници).
 
Мерки за повишаване на енергийната ефективност ще се изпълняват въз основа на обследване за енергийна ефективност на съответната сграда.

Обследването за енергийна ефективност следва да бъде придружено от валиден сертификат за енергийни характеристики на сграда в експлоатация, изготвени по реда на чл. 48 от ЗЕЕ. Докладът от обследването за енергийна ефективност следва бъде изготвен в обхват и съдържание съгласно изискванията, определени в приложимата подзаконова нормативна уредба (Наредбата по чл. 48 от ЗЕЕ).

Наличието на енергийно и техническо обследване (включително сертификат за енергийни характеристики на сграда в експлоатация и технически паспорт) е предварително условие за кандидатстване по настоящата процедура.

Мерките за повишаване на енергийна ефективност, които се препоръчват при всяка реконструкция, основно обновяване, основен ремонт на сграда или на части от сграда в експлоатация, следва да се оценяват по отношение на техническата и икономическата целесъобразност за използване на алтернативни инсталации и системи по чл. 31, ал. 2. от Закона за енергийна ефективност.

Проекти, свързани с внедряване на мерки за енергийна ефективност, ще се финансират само след извършено обследване за установяване на техническите характеристики, свързани с удовлетворяване на изискванията по чл. 169, ал. 1 и ал. 3 от ЗУТ в съответствие с изискванията, определени в глава трета на Наредба № 5 от 2006 г. за техническите паспорти на строежите.

ВАЖНО!
Техническите характеристики на сградите при изготвяне на обследване за установяване на техническите характеристики, свързани с удовлетворяване на изискванията по чл. 169, ал. 1 и ал. 3 от ЗУТ и обследването за енергийна ефективност следва да бъдат установявани и чрез архитектурно заснемане и/или налична техническа документация на сградата/блок-секцията/групата от блок-секции в степен достатъчно обосноваваща нейния обемно-планировъчен характер.
КП могат да се обърнат за съдействие към общинската администрация, на чиято територия се намира сградата, в случай на налична в общината техническа документация на сградата/блок-секцията/групата от блок-секции.

Степен на проектна готовност:
Крайните получатели - сдружения на собствениците, създадени по реда на ЗУЕС, се обръщат за партньорство пред общината, на чиято територия се намира тяхната сграда/блок-секция/група от свързани блок-секции, като подават заявление за участие по образец към настоящите насоки.
За сградата/блок-секцията/групата от свързани блок-секции следва да бъде представено:
1. Заявление за участие;
2. Обследване за енергийна ефективност и валиден сертификат за енергийни характеристики на сграда в експлоатация, изготвени по реда на чл. 48 от ЗЕЕ;
3. Обследване за установяване на техническите характеристики, свързани с удовлетворяване на изискванията по чл. 169, ал. 1 и ал. 3 от ЗУТ и Технически паспорт в съответствие с изискванията, определени в глава трета на Наредба № 5 от 2006 г. за техническите паспорти на строежите;
4. Документи свързани с проведените общи събрания за създаване на СС или други документи свързани с вземане на решения от страна на етажната собственост.
5. Декларации за готовност за осигуряване на достъп до самостоятелните обекти, в случай че са поискани от общинската администрация;
6. Други документи необходими за изготвянето на проектното предложение и изпълнението на проекта.

След преглед на посочената документация и изготвяне на обобщено КСС - водещият партньор предлага на Крайния получател да сключат партньорско споразумение. В партньорското споразумение двете страни следва да се разпишат всички права и задължения на партньорите, в случай, че в посочения образец те не са изчерпателно посочени, за периода на кандидатстване и в периода на изпълнение на дейностите по обновяване на сградата/блок-секцията/групата от блок-секции.  
 
ВАЖНО!!!
Отчитайки необходимото време за проверки и други подготвителни дейности, общинските администрации/районните администрации могат да откажат да приемат заявления за участие след 10.05.2023 г.
 
На етапа на кандидатстване към ПИИ водещият партньор следва да представи:
1.    Обследване за енергийна ефективност и валиден сертификат за енергийни характеристики на сграда в експлоатация, изготвени по реда на чл. 48 от ЗЕЕ;
2.    Обследване за установяване на техническите характеристики, свързани с удовлетворяване на изискванията по чл. 169, ал. 1 и ал. 3 от ЗУТ и Технически паспорт в съответствие с изискванията, определени в глава трета на Наредба № 5 от 2006 г. за техническите паспорти на строежите;
3.    Обобщена КСС по окрупнени показатели - подготвя се от водещия партньор;
4.    Други документи посочени в т. 19 от Насоките.
 
НАСОКИ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ И ДОКУМЕНТИ
________________________________________
 
МЯСТО НА ПОДАВАНЕ
________________________________________
Община Елена, 5070 гр. Елена, ул. „Иларион Макариополски“ № 24
________________________________________
В сила е нова наредба за техническите изисквания към енергийните характеристики на сгради.

В бр. 92 на ДВ от 18 ноември 2022 г. е обнародвана Наредба № РД-02-20-3 от 9 ноември 2022 г. за техническите изисквания към енергийните характеристики на сгради (Наредба № РД-02-20-3 от 9 ноември 2022 г.). Наредбата влиза в сила от деня на нейното обнародване, с изключение на заложеното изискване всички нови сгради от съответната категория да се проектират с близко до нулево потребление, което ще влезе в сила от 01.01.2024 г. До тази дата новите сгради следва да се проектират с потребление на енергия най-малко в клас „В“.

С Наредба № РД-02-20-3 от 9 ноември 2022 г. се отменя Наредба № 7 от 2005 г. за енергийна ефективност на сгради.

Към Наредба № РД-02-20-3 от 9 ноември 2022 г. са създадени 8 приложения, сред които и Национална методика за изчисляване на енергийните характеристики на сградите. В ПЗР на Наредбата е записано, че обследванията за енергийна ефективност на сгради, изпълнени до влизане в сила на наредбата въз основа на методиката от вече отменената Наредба № 7 от 2005 г. за енергийна ефективност на сгради, се приемат за методологично съответстващи с допустимо отклонение от изискванията на методиката от новата наредба, когато са извършени по договор, сключен след 21 ноември 2017 г., и класът на прогнозираното енергопотребление след изпълнение на енергоспестяващите мерки не се променя.

С пълния текст на Наредба № РД-02-20-3 от 9 ноември 2022 г. можете да се запознаете на:
________________________________________
Линк към Регистър на лицата, извършващи дейността консултант съгласно чл. 167, ал. 2 от ЗУТ/2003 г.:
 
ЛИЦА ЗА КОНТАКТ ОТ АДМИНИСТРАЦИЯТА НА ОБЩИНА ЕЛЕНА:
1. инж. Димитринка Иванова - директор на дирекция „Устройство на територията и общинска собственост“, тел. 0879/101409, e-mail: utab@elena.bg;
2. инж. Христо Симеонов - главен инженер, тел. 0879/101400, e-mail: engineer@elena.bg;
3. арх. Стефан Димитров - старши експерт “Устройство на територията и Културно наследство“, тел. 0879/101450, e-mail: utos_dimitrov@elena.bg.

Галерия




Прикачени документи

Наименование Брой тегления
Насоки за кандидатстване 475 Изтегли документ с име "Насоки за кандидатстване"
Документи за кандидатстване 482 Изтегли документ с име "Документи за кандидатстване"
Документи за информация 474 Изтегли документ с име "Документи за информация"
Примерни документи за регистрация на Сдружение на собствениците 416 Изтегли документ с име "Примерни документи за регистрация на Сдружение на собствениците"
Примерни документи за промяна на обстоятелства на Сдружение на собствениците 443 Изтегли документ с име "Примерни документи за промяна на обстоятелства на Сдружение на собствениците"