Община Елена стартира кампания за безвъзмездно предоставяне на контейнери за компостиране в общността и домакинствата

Дата на публикуване: 10.04.2023 09:30
В рамките на проект „От компостиране към нулеви отпадъци - въвеждане на добри практики за превенция генериране на битови отпадъци чрез обучения за компостиране и създаване на обществен екологичен център на община Елена“, № BG16M1OP002-2.009-0020-C01, процедура № BG16M1OP002-2.009 „Изпълнение на демонстрационни проекти в областта на управлението на отпадъците“ по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г., община Елена  стартира кампания за безвъзмездно предоставяне на компостери за компостиране в общността и домакинствата.

От 29-ти март до 17-ти април 2023 г. жителите на всички населени места в община Елена, собственици на еднофамилни и многофамилни жилищни сгради с тревни и зеленчукови градини с площ ≥150 м², както и собствениците на къщи за гости / хотели / места за настаняване с тревни и зеленчукови градини с площ ≥150 м², могат да подадат заявление за получаването на компостер за домашно компостиране.

Ще бъдат предоставени 285 компостери с различна вместимост според спецификата на обектите, в които ще се разположат съдовете за компостиране, а именно:
▪ За компостиране в домакинства, живеещи в еднофамилни и многофамилни жилищни сгради с тревни и зеленчукови градини с площ ≥150 м² - 243 броя компостери от 1200 литра;
▪ За пилотно компостиране в 10 къщи за гости - 10 броя компостери от 400 литра -въртящи се.

Освен тях за пилотно компостиране - в Парк „Калето“ и около градски стадион в Елена - ще се разположат 12 компостери от 1200 литра, както и в 12 училища и детски градини - 20 въртящи се компостери с вместимост от 400 литра.

В градинката на Общностен център Елена, където ще заработи Общински екологичен център, ще се обособи зона за компостиране с 2 компостера от 1200 литра и от 400 литра за практически занятия на деца и младежи.

Местата са избрани според най-голям брой посещения, най-голямо замърсяване с БрБО от консумацията на ядки и плодове и най-голяма площ.

За да кандидатстват, гражданите трябва да са собственици на имота, върху който ще разположат компостера, дворното място (незастроената площ) в имота да е ≥150 м², като регламентът допуска в един имот да се разположи не повече от един компостер.

Желаещите да получат безплатен компостер трябва да подадат заявление по образец с приложено към него копие на нотариален акт, удостоверяващ собствеността на имота от заявителя.

За заявяване на въртящ се компостер в къщите за гости - такъв ще бъде предоставен на първите 10 подали заявление. Всички следващи ще могат да получат компостер от 1200 литра. Задължително условие е обектът да бъде категоризиран.

Заявлението може да бъде получено в Център за административно обслужване на Община Елена - гр. Елена, ул. „Иларион Макариополски“ № 24 или да се изтегли от сайта на Община Елена.

Документите могат да се подават лично в Център за административно обслужване на Община Елена - гр. Елена, ул. „Иларион Макариополски“ № 24, по пощенски път - на същия адрес, както и на e-mail: projects@elena.bg.
*Постъпили заявления без приложен документ за собственост няма да бъдат разглеждани.

Какво е компостиране?
Това е процес на разграждане на биоразградими отпадъци в присъствието на кислород, под действието на множество микро и макроорганизми - бактерии, гъби, червеи, охлюви, мравки при подходящи стойности на влага и температура. Компостирането е естественият начин на природата да преработва и рециклира органичните си отпадъци, крайният резултат от който е получаването на един изключително полезен продукт богат на органични съставки, естествен подобрител за почвата, изключително богат на хранителни вещества за нашите растения, подобряващ структурата, състава и задържането на влага в почвата. Всеки от нас може лесно да си направи компост, няма разход на електроенергия, няма разходи за поддръжка, полезен е както за нас, така и за околната среда.

Защо да компостираме?
Bъвeждaнeтo нa ĸoмпocтepитe имa пpяĸ eфeĸт, тъй ĸaтo ceмeйcтвaтa щe мoгaт дa cъбиpaт cвoитe зeлeни oтпaдъци и дa нe ги изxвъpлят в oбщитe cъдoвe или на нерегламентирани места. Oбщинa Елена  плaщa oтчиcлeния нa дъpжaвaтa зa oтпaдъцитe, ĸoитo дeпoниpaмe нa дeпoтo. C тeзи ĸoмпocтepи ce oпитвaмe дa пoĸaжeм нa xopaтa, чe ocтaвяйĸи зeлeнaтa мaca и другите биоразградими отпадъци в двopa зa ĸoмпocтиpaнe и използването им cлeд няĸoлĸo мeceцa като компост, щe пoмoгнaт нa вcичĸи за намаляване количеството на кройно депонираните отпадъци и намаляване зъмърсяването на населените места с растителни отпадъци.

Чрез правенето на собствен компост:
• спестяваме пари като намаляваме необходимостта от закупуването на подобрители за почвата, изкуствени и органични торове;
• подпомагаме себе си и нашата околна среда;
• всеки от нас генерира около 500 кг отпадъци годишно, приблизително 30-40% от това количество са органични отпадъци, които вместо да бъдат депонирани на депо могат да бъдат компостирани и оползотворявани.
• ще изпълним изискванията и целите за ограничаване на количеството депонирани битови биоразградими отпадъци.

Галерия




Наименование Брой тегления
Интересна информация.pdf 9 Изтегли документ с име "Интересна информация.pdf"
Наръчник за компостиране.pdf 24 Изтегли документ с име "Наръчник за компостиране.pdf"
Наръчник за деца.pdf 6 Изтегли документ с име "Наръчник за деца.pdf"
заявление за компостер къща за гости.docx 18 Изтегли документ с име "заявление за компостер къща за гости.docx"
заявление за компостер домакинство.docx 91 Изтегли документ с име "заявление за компостер домакинство.docx"